X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
         
PL | EN
 
 
 
 
Potrzebna jest rewolucja!
Magdalena Nizik, Dyrektor Generalny firmy Consolidated Precisions Products Poland

Obecnie nie ma żadnych przeszkód formalnych, prawnych, korporacyjnych, żeby było tyle samo kobiet co mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Czytając dane dotyczące sytuacji kobiet w biznesie widzę jednak stagnację. Wydaje mi się, że wszystko, co można było zrobić w tej kwestii, zostało zrobione. Szklany sufit został w naszych głowach i przekonaniach, i żeby to zmienić, to trzeba już chyba rewolucji.

Czytaj więcej »
 
 
 
Jakie cechy powinien mieć lider w cyfrowym świecie?
dr Aleksander Poniewierski - Globalny Lider Sektora IoT w EY

Dzisiejszy lider musi rozumieć technologię. Jest to potrzebne, żeby móc podjąć dyskusję z ekspertami o sztucznej inteligencji, blockchain’ie, IoT, czyli zagadnieniach, które stanowią o być albo nie być dzisiejszego biznesu. Lider musi to rozumieć, bo to ostatecznie on jest odpowiedzialny za swój biznes, a nie wynajęty ekspert, który dodatkowo łatwo zorientuje się, że ma do czynienia z ignorantem co zwiększy jego pokusy do przeprowadzenia kosztownych eksperymentów. Oczywiście na koszt lidera. Jeśli zatem lider rozumie jako sztuczną inteligencję, możliwość szybkiego wykonania obliczeń przez maszynę, a nie widzi w niej możliwości optymalizacji wielu procesów w swojej organizacji – jest skazany na porażkę.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Negocjuj, Kobieto!
Ewa Szejner

Jedną z rzeczy, których nauczyłam się w drodze na szczyt, jest umiejętność pytania, na ile pieniędzy zasługuję i ile pieniędzy dostanę.

Jestem świetną raperką.  Wychodzę na scenę i porywam tłum, sprawiam, że moi fani są szczęśliwi. To jest warte dużych pieniędzy, a ja chcę być za to dobrze wynagradzana.

Jestem świetna w tym co robię i nie wstydzę się oczekiwać godziwego wynagrodzenia.”

Nicki Minaj, piosenkarka, kwiecień 2016

Czytaj więcej »
 
 
 
Zarządzanie różnorodnością. Ważny trend biznesowy czy fanaberia konsultantów?
Agnieszka Bilińska, Romeo Grzębowski

Zarządzanie różnorodnością to strategia zarządzania, która zakłada, że różnorodność w miejscu pracy jest jednym z kluczowych zasobów organizacji, przyczyniających się do jej rozwoju oraz realizacji celów biznesowych.

Czytaj więcej »
 
 
 
Śniadanie z Liderką z Beatą Pawłowską, szefową Oriflame Polska oraz Regionu Europy Centralnej rozmawia Agnieszka Maciejewska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu
Opracowanie: Joanna Nowocień

„Pierwszy raz w życiu pracując czuję, że robię coś dobrego” – Beata Pawłowska, szefowa Oriflame

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Jak odnaleźć swoją drogę?
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication

Czyż nie jest to marzenie większości z nas, aby mieć pracę, która jest naszą pasją, realizować się w niej i spełniać? Robić to, co się naprawdę kocha i być na swojej drodze?

Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych i na wszystko można mieć dobry plan, który przybliży nas do realizacji marzeń. Co zrobić, żeby znaleźć się na swojej drodze, realizować się w pracy swoich marzeń, robić to, co się uwielbia i mieć poczucie spełnienia?

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Dylemat mentora
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication

Nie każda relacja mentoringowa jest łatwa i oczywista. Mentorzy – pomimo starań, dobrego przygotowania i dobrych chęci – zawsze muszą stawić czoło różnym wyzwaniom. Najczęstszym z nich jest oddalanie się od wyznaczonego przez mentee celu mentoringowego albo nieustanne krążenie wokół tych samych zagadnień i brak odczuwalnego „kroku naprzód” w realizacji celu.

Czytaj więcej »
 
 
 
Uważność Mentora
Agnieszka Bilińska

Jakie kompetencje powinien mieć mentor? Jakiego konkretnego narzędzia użyć w danej sytuacji? Literatura biznesowa pełna jest różnych modeli przedstawiających sposoby prowadzenia efektywnych sesji mentoringowych. Niewątpliwie są to potrzebne i wzbogacające kompetencje mentora publikacje, ja jednak chciałabym wrócić do podstaw, które – mam wrażenie – często są albo zaniedbane, albo nie zwraca się na nie uwagi, bo wydają się zbyt oczywiste.

Czytaj więcej »
 
 
 
Iwona Kozera, założycielka Fundacji Liderek Biznesu o Raporcie Global Gender Gap 2017

Równość płci jest rzeczą fundamentalną dla rozwoju gospodarczego oraz społecznego. Tymczasem, jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (WEF) – Global Gender Gap, w tym roku po raz pierwszy powolne, ale stabilne likwidowanie nierówności zostało zatrzymane. Pełna równość, w każdym badanym przez WEF aspekcie, zostanie osiągnięta za 100 lat. 

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentorki, transfer wiedzy i doświadczenia
Agnieszka Bilińska, artykuł: Newseek Psychologia

Kobiety chętnie dzielą się wiedzą i wspierają w rozwoju młodsze koleżanki. Dobra i efektywna relacja mentoringowa może trwać nawet kilka lat i daje korzyści obu stronom, zarówno mentorce jak i osobie mentorowanej.

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring. Co to dla mnie znaczy?
Małgorzata Piotrowska, Dyrektor Generalny Litwa i Łotwa, MetLife

Jako menadżer z dość długim doświadczeniem życiowo - biznesowym (ponad 20 lat) nieustannie zgłębiam tajniki zachowań ludzkich (nie wyłączając swoich). Poniższy tekst przedstawia metamorfozę mojej osoby jako mentora. Co daje siłę początkującemu menadżerowi, jak może uchronić swoje decyzje, zachowania od błędów, co czyni go skutecznym?

Jak spowodować, żeby początkujący menadżer pokonywał poszczególne etapy rozwoju z sukcesem, omijając sprawnie serię pomyłek, których ilość rośnie czasami jak kula śniegowa toczona z wielkiej góry.
 

Czytaj więcej »
 
 
 
Komentarz do raportu "Gender Gap Report 2016"
Iwona Kozera, Fundator, Fundacja Liderek Biznesu

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami w dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, biznesu oraz polityki powiększa się z roku na rok. Światowe Forum Gospodarcze w Davos przewiduje, że równość zostanie osiągnięta dopiero za 170 lat, czyli w 2186 roku, przynajmniej tak wynika z właśnie opublikowanego raportu Global Gender Gap 2016. Rok temu było to 118 lat.

Polska jest na 38 miejscu na świecie - jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie kryteria. W dostępie i udziale kobiet w gospodarce Polska jest na 58 miejscu, w dostępie do edukacji na 31 miejscu. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia mamy 40 miejsce, a w dostępie do polityki 44. 

Czytaj więcej »
 
 
 
Gender Global Gap Report 2016

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami w dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, biznesu oraz polityki powiększa się z roku na rok. Światowe Forum Gospodarcze w Davos przewiduje, że równość zostanie osiągnięta dopiero za 170 lat, czyli w 2186 roku, przynajmniej tak wynika z właśnie opublikowanego raportu Global Gender Gap 2016. Rok temu było to 118 lat. 

Czytaj więcej »
 
 
 
117 years until gender equality reaches the workplace?
Interview with Iwona Kozera, EY CSE Advisory Leader, Founder of Women Leadership in Business Foundation

Women make up more than half the population of the world. Yet leadership positions in business and governments are predominantly held by men. According to the World Economic Forum, it will take 117 years until we reach gender parity in the workplace. At EY, we want to speed up the change and close the gender gap sooner with our Women. Fast Forward activities, including Women³. The Power of Three events.

Czytaj więcej »
 
 
 
Jak efektywnie rozbić szklany sufit?
Ewa Dąbrowska, Dyrektor ds. Bancassurance i Marketingu Bezpośredniego, Region Europy Południowo-Wschodniej, MetLife

W Polsce kobiety są coraz lepiej wykształcone. Mamy wiedzę, kompetencje, więc dlaczego jest tak niewiele kobiet na kluczowych stanowiskach?  Czy cały czas jest nad nami szklany sufit?

Analiza struktury zatrudnienia daje możli­wość określenia profilu demograficznego firmy. I pokazać, jak kształtuje się ogólny poziom zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a także jak ten poziom kształtuje się poziom wśród kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla. Na podstawie „Przewodnika po zarządzaniu różnorodnością” wydanego przez...

Czytaj więcej »
 
 
 
Liderem człowiek się nie rodzi, lecz może się nim stać
Iwona Szczęsna, dyrektor biura ZKDP, członek zarządu IFABC, psycholog i coach

Zacznę od zasłyszanej historii. Rzecz dzieje się w bardzo renomowanym hotelu i dotyczy ważnego wydarzenia dla jeszcze ważniejszych gości. Kiedy wydawałoby się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik, a goście zaczynają się schodzić, gaśnie światło i to w zupełnie niezaplanowany sposób. Po prostu awaria prądu. Tutaj należy wspomnieć, że najmocniejszym akcentem imprezy miało być uroczyste otwarcie oparte w całości na grze świateł. 

Jaka piękna katastrofa! – powiedziałby Grek Zorba...

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring wspiera zarządzanie różnorodnością
Katarzyna Twarowska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu, Dyrektor w dziale audytu w EY, Lider Rynku Nieruchomości na kraje Centralnej i Południowo - Wschodniej Europy

Mentoring, to jedno z narzędzi, które można wykorzystywać do zarządzania różnorodnością. Chociaż temat zarządzania różnorodnością jest już poruszany od jakiegoś czasu, to jednak dopiero od niedawna stał się on jednym z priorytetów większości zarządów. Jest to efekt wielu czynników, chociażby takich jak pojawiające się regulacje na temat zwiększania różnorodności, które zmuszają organizacje do zajęcia się tym obszarem.

Dodatkowym elementem jest globalizacja, która ma istotny wpływ na dostępność talentów i utrzymanie ich w organizacji. Dziś mamy do czynienia z...

Czytaj więcej »
 
 
 
Na partnerstwo nie należy czekać, lecz po nie sięgać.
Ewa Wiejas, Dyrektor Finansowa, Członek Zarządu, STROER Polska

W ostatnich dniach opublikowany został raport World Economic Forum – Global Gender Gap Report za rok 2014, który opisuje wyniki badań nad edukacyjnym, zawodowym i politycznym równouprawnieniem płci w 142 krajach.  

Z ogromnym zdziwieniem przeczytałam, że w ogólnej klasyfikacji rankingu Polska znalazła się  dopiero na 57. miejscu. Dodatkowo, z roku na rok zajmujemy coraz niższą pozycję. Jest to spowodowane tym, że nasz skonsolidowany wynik nie zmienia się od 2009 r. a  inne kraje systematycznie idą do przodu.

 
Czytaj więcej »
 
 
 
Budowę partnerstwa w biznesie zaczynam od siebie
Małgorzata Piotrowska, Dyrektor Generalny Litwa i Łotwa, MetLife

Dla mnie partnerstwo w biznesie to najpierw określenie co mogę dać ja - wiedzę, doświadczenie, realizację zadań, przy pełnym zaangażowaniu w to, co robię, bo praca jest moją pasją, i szacunku do moich współpracowników, kolegów i szefów.

Potem trzeba ustalić zasady współpracy oraz wynikające z nich oczekiwania wszystkich stron, w tym otwartą komunikację. Ustalenie i przestrzeganie zasad jest najważniejsze, ale też najtrudniejsze. 

Trzecim krokiem jest ocena. To temat rzeka...

Czytaj więcej »
 
 
 
Bądź kobietą i sięgaj po sukces
Joanna Wojnarowska, Radca Prawny, Partner w grupie nieruchomości Baker&McKenzie

Zainspirowana czerwcowym spotkaniem Fundacji Letnie Spotkanie Liderek i Liderów Biznesu, postanowiłam podzielić się swoimi refleksjami. Podczas debaty paneliści i uczestnicy poruszali szereg zagadnień związanych z rozwojem zawodowym kobiet, problemami z jakimi mierzą się kobiety i sposobami na ich rozwiązanie.

Czytaj więcej »
 
 
 
Postaw na różnorodność!
Magda Hajduk-Naklicka, producentka kosmetyków naturalnych PAT&RUB

Najbliższą mi  opinię o tym jaki powinien być lider teraz i w przyszłości usłyszałam parę miesięcy temu oglądając na TED wystąpienie  Roselinde Torres z Boston Consulting Group. Kilka lat temu Roselinde, która przez lata zajmowała się kształceniem liderów, zdała sobie sprawę, że tradycyjne...

Czytaj więcej »
 
 
 
Bądźmy razem
Agnieszka Popko, Managing Director Services, ECE Projektmanagement Polska

Dużo czytam o tym, jak inaczej odbierane przez otoczenie są te same zachowania kobiet i mężczyzn menedżerów. Wymagająca przełożona jest postrzegana jako zimna i surowa, mężczyzna jest po prostu szefem. Kobiety są konfliktowe, mężczyźni tylko zasadniczy.

W mojej opinii style zarządzania nie mają płci, a kobiety zarządzające...

Czytaj więcej »
 
 
 
Lider przyszłości i jego zespół
Dr Agnieszka Romańczuk, VP Human Resources EMEA, AVON

Istnieje niemal powszechne przekonanie, że przywództwa można się nauczyć. Przekonanie to oparte jest głównie na obowiązujących definicjach przywództwa, które mówią, że jest to umiejętność wywierania wpływu na zespół. Czy na pewno? 

Czytaj więcej »
 
 
 
Moja definicja słowa niezależność
Beata Osiecka, Prezes Zarządu, Kinnarps Polska

Drogie Liderki

Ostatnio snułam przemyślenia na temat jednej z wartości naszej Fundacji: niezależność. To fajne hasło. To oczywiste, że każdy chce być niezależny. Myśląc o niezależności w pierwszym momencie myślimy przecież o kimś kto może robić to, co chce i lubi, a do tego jest  jeszcze niezależnym finansowo. Po głębszym zastanowieniu przychodzi jednak głębsza refleksja czy przypadkiem...


Czytaj więcej »
 
 
 
Jak być dla siebie łagodną i nadal odnosić sukcesy?
Marzanna Maciejewska, Professional Business Coach

Pracując z jedną z moich klientek, ambitną, odnoszącą sukcesy kobietą nad ważnymi dla niej celami, rozmawiałyśmy o tym w jaki sposób radzi sobie w sytuacjach, które są dla niej trudniejsze, w takich, w których rzeczy nie dzieją się zgodnie z jej życzeniem i...

Czytaj więcej »
 
 
 
Czym jest dla Ciebie partnerstwo w biznesie?
Iwona Kozera, Partner EY, Dyrektor Grupy Rynków Finansowych w Regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej

Partnerstwo w biznesie to przede wszystkim równe szanse dla każdego i stosowanie takiej samej miary przy ocenie zdolności, efektywności czy wyników pracy. To zrozumienie i szacunek dla istniejących różnic oraz umiejętność korzystania z tej różnorodności.

Wydaje się to oczywiste, jednak...

Czytaj więcej »
 
 
 
Sukces jest kobietą?
Barbara Sissons, Dyrektor Finansowa, Członek Zarządu, Totalizator Sportowy

Przedstawiciele świata biznesu jak mantrę powtarzają, że współczesny świat wymaga zmiany paradygmatu zarządzania. Nieustannie ewoluujące otoczenie, rozwój nowoczesnych technologii, błyskawiczny przepływ informacji sprawiają, że to co jeszcze niedawno wystarczało, by być konkurencyjnym na rynku obecnie przechodzi do historii. Jak w takich warunkach budować przewagę nad innymi firmami?

Czytaj więcej »
 
 
 
Kim są dziś liderki biznesu?
Marta Nadolińska, Country Manager, HUDSON

Najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoją dzisiaj menedżerowie, to jak zbudować prawdziwe zaangażowanie ludzi, a nie jedynie nimi zarządzać.  Dziś, na rynku obecne jest pokolenie Y, które widzi, jaką cenę za brak harmonii między życiem zawodowym i prywatnym zapłacili jego rodzice. I za nic nie poświęci się pracy w takim stopniu, jak poprzednie pokolenie. Rzeczywistość wymusza obecnie nowe podejście menedżerów. 


Czytaj więcej »
 
 
 
Z kobietami pracuje mi się lepiej
Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX

Z kobietami pracuje mi się lepiej niż z mężczyznami. Nie ma między nami niezdrowej rywalizacji. Dzięki temu więcej energii możemy poświęcić na działanie i osiąganie wspólnych celów. Z kolei mężczyźni tracą dużo więcej energii na kolekcjonowanie atrybutów pozycji, gadżety i manifestowanie władzy.

Czytaj więcej »
 
 
 
 
 
 
 
Projekt: Borek Design
 
Realizacja: Internet Age