X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Mentoring to nie tylko realizacja celów i odkrywanie swoich kompetencji
Jolanta Bujnowska

Mentoring to nie tylko realizacja celów i odkrywanie swoich kompetencji. To przede wszystkim osiąganie dobrostanu, kluczowego czynnika zwiększającego rozwój osobisty i satysfakcję z życia.

Czytaj więcej »
 
 
 
Dlaczego mentoring wspiera kulturę różnorodności i włączania
Jolanta Bujnowska

W ciągu ostatnich 20 lat polityka różnorodności i integracji stała się na świecie popularną dyrektywą korporacyjną, jednakże nadal często zarządzanie różnorodnością kojarzone jest najbardziej z przeciwdziałaniem dyskryminacji, co mocno zawęża tą koncepcję.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Brain-friendly feedback czyli jak udzielać informacji zwrotnej bez stresu
Małgorzata Warda, MBA, praktyk i trener zarządzania, executive coach, akredytowana międzynardowa mentorka liderów na poziomie Senior Practitioner

Dla wielu osób konieczność przekazania informacji zwrotnej - szczególnie jeśli ma ona wydźwięk negatywny - wiąże się ze sporą dawką stresu. Warto wiedzieć, że stres ten jest naturalny i wynika z konstrukcji naszego mózgu, a w szczególności jednej jego części tzw. gadziego mózgu, którego rolą jest nas chronić. W czasach prehistorycznych przetrwanie było zacznie łatwiejsze w grupie, a wykluczenie z grupy społecznej i „wyrzucenie poza jaskinię” – na przykład z powodu nieporozumień - oznaczało rychłą śmierć.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Cyfrowa transformacja w HR - wyzwania przyszłości

Ostatnie miesiące unaoczniły nam jak dużą rolę odgrywa cyfryzacja oraz transformacja technologiczna w biznesie. Ogólnoświatowe badania zgodnie pokazują, iż około 50% pracowników powinno zrozumieć digitalizację procesów i stać się ambasadorami cyfrowej transformacji.

Czytaj więcej »
 
 
 
Ageizm czyli czemu firmy boją się osób 50+ i jak to zmienić?
Agnieszka Kulikowska

Osoby w wieku 50+ są rzadziej zatrudniane przez pracodawców. Dlaczego i co możemy z tym zrobić? Jaką role mają do odegrania zarządy i HR? Jak poruszać się po rynku pracy jako silversi?

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Mobbing, nadużycia i pomówienia w miejscu pracy
HR4Diversity

Miejsce pracy, które powinno być przestrzenią współpracy, efektywności i wzajemnego szacunku, czasami staje się areną dla szkodliwych praktyk takich jak mobbing, nadużycia i pomówienia. W celu zrozumienia tych zjawisk i skutecznej walki z nimi, warto przyjrzeć się ich definicjom oraz ich psychologicznym konsekwencjom dla pracowników.

Czytaj więcej »
 
 
 
Przygotuj się na kryzys - 3 sposoby, dzięki którym zadbasz o siebie.
Agnieszka Bilińska, mentorka, executive coach, trenerka biznesu, CEO w firmie doradczej Trusted UP.

Od pewnego czasu media zapowiadają nadchodzący nieuchronnie kryzys gospodarczy. Zakładając, że może być to całkiem prawdopodobny czekający nas scenariusz, warto zastanowić się, w jaki sposób jak najlepiej można się do niego przygotować.

Miałam szczęście mieć kilku mentorów biznesowych w moim życiu. Wszyscy z nich zawsze mi powtarzali „Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie, we własną wiedzę i rozwój. Wiedza to jest coś, czego nikt ci nie zabierze”.

Czytaj więcej »
 
 
 
Czym jest dla Ciebie partnerstwo w biznesie?
Iwona Kozera, Deputy Managing Partner for EMEIA Consulting, EY

Partnerstwo w biznesie to przede wszystkim równe szanse dla każdego i stosowanie takiej samej miary przy ocenie zdolności, efektywności czy wyników pracy. To zrozumienie i szacunek dla istniejących różnic oraz umiejętność korzystania z tej różnorodności.

Wydaje się to oczywiste, jednak...

Czytaj więcej »
 
 
 
Dbałość o rozwój innych
Agnieszka Bilińska

Dlaczego ta właśnie kompetencja przywódcza tak bardzo urosła na znaczeniu? Z jakiego powodu właśnie dbałość o innych, a w szczególności o ich rozwój jest dzisiaj tak ważna? (...)

Wielkich przywódców charakteryzuje dbałość o innych i nastawienie na rozwój innych. Wierzą oni, że inni ludzie chcą i są w stanie się rozwijać. U takich liderów, z nastawieniem na rozwój wyczuwa się głęboką troskę o stałe podnoszenie kompetencji pracowników.

Czytaj więcej »
 
 
 
Przyszłość pracy - wielki powrót do human skills
Agnieszka Bilińska

Z najnowszego raportu World Economic Forum (WEF) wynika, że to „human skills”, a nie tylko technologia, będą najważniejsze na przyszłym rynku pracy 2025.

Według raportu WEF wśród 15 najważniejszych kompetencji 2025, tylko dwie dotyczą bezpośrednio technologii, zajmując pozycje 7 i 8. Pozostałe 13 kompetencji koncentruje się na inteligencji emocjonalnej, zarządzaniu sobą, odporności psychicznej, uczeniu się, kreatywności oraz rozwijaniu nowych technik myślenia.

Czytaj więcej »
 
 
 
Szczęśliwego Nowego Roku - gdzie szukać szczęścia w 2021? Poznaj 5 sprawdzonych inspiracji.
Agnieszka Bilińska

Życzenia na nowy rok, które zazwyczaj dotyczą szczęścia, wbrew pozorom zawierają bardzo istotną mądrość i przesłanie. Początek roku to zwykle czas robienia planów, wyznaczania celów i szeroko pojętego „ogarniania siebie” na początek nowego. Dobrze, jeżeli w tym czasie towarzyszy nam chwila refleksji nad tym co nazywamy szczęściem.

Co takiego możemy zrobić, aby życzenia szczęścia na nowy rok spełniły się?

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Sztuka przywództwa w nowej rzeczywistości
Agnieszka Bilińska

Przywództwo i kompetencje, które czynią cię liderem są jednym z najbardziej zgłębianych tematów od lat. Chcemy poznać tajniki przywództwa i dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi. Czy liderem trzeba się urodzić, czy się nim staje? Co takiego sprawia, że ludzie są postrzegani jako liderzy?

Przywództwo, czyli „sztuka inspirowania ludzi do konkretnych działań”, czy też „umiejętność wywierania pozytywnego wpływu na ludzi” ma wiele stylów, wiele twarzy i odsłon, po które sięgamy aby zainspirować się i stworzyć swój własny model.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Bezpieczne Biuro podnosi standardy środowiska pracy. Czyli jak COVID-19 wpływa na przestrzeń i zachowania?
Karina Kreja, International Concept Manager & Workplace Expert, Kinnarps

Nowe zasady bezpieczeństwa związane z powrotem do biura w warunkach zagrożenia epidemicznego wymagają nowych rozwiązań. Nie ma wątpliwości, że zmianie musi ulec wiele elementów codziennego funkcjonowania biur, ale warto zdać sobie sprawę, że w wielu przypadkach są to zmiany na lepsze. (...) Przyjrzyjmy się tym zaleceniom i ich konsekwencjom.

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentor (nie tylko) na czas kryzysu
Agnieszka Maruda-Sperczak, Opiekunka Programu Mentoringowego 2023 Fundacja Liderek Biznesu, Trenerka Biznesu, mówczyni inspiracyjna i motywacyjna, Certyfikowany Coach ICF, Certyfikowany konsultant Reiss Motivation Profile
Przyszło nam wszystkim żyć w ciekawych czasach. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że chińskie życzenie komuś „obyś żył w ciekawych czasach” jest tak naprawdę swego rodzaju przekleństwem.  Niezależnie od tego czy sobie tego życzyliśmy czy też nie, to w turbulentnym czasie zdecydowanie warto współpracować z innymi – gdyż sami nie damy sobie rady. 
Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring szansą na rozwój nawet na trudnym rynku
Rozmowa: Kamila Króla z Małgorzatą Wardą, Mentorką w Programie Mentoringowym Fundacji Liderek Biznesu oraz Certyfikowanym Mentorem Szkoły Mentorów Biznesu

Co może dać przedsiębiorstwu współpraca z mentorem? O mentoringu biznesowym i managerskim jako metodzie rozwojowej, która może pomóc dostrzec szanse i pchnąć przedsiębiorstwo do przodu nawet okresie dekoniunktury. (...)  Korzyści dla przedsiębiorstwa wynikające z procesów mentoringowych to z kolei często większa wydajność, sprawniejsza komunikacja, jak również wzmocnienie zespołów. Do mniej oczywistych, acz bardzo istotnych korzyści, należy także wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikiem a firmą.

Czytaj więcej »
 
 
 
Dieta emocjonalna w trudnych czasach
Agnieszka Maruda-Sperczak, Agnieszka Maruda-Sperczak, Opiekunka Programu Mentoringowego w Poznaniu 2019, Trenerka Biznesu, mówczyni inspiracyjna i motywacyjna, Certyfikowany Coach ICF, Certyfikowany konsultant Reiss Motivation Profile

Ktoś mógłby powiedzieć, że dieta emocjonalna czy zajęcie się sobą, to w czasie kryzysu zbędny luksus. Ja jednak uważam, że jest to absolutnie produkt podstawowej potrzeby i higieny. Tej emocjonalnej. Jeszcze kilka tygodni temu wszyscy rzuciliśmy się na kupowanie takich okrągłych rolek, zwanych papierem toaletowym. Może wtedy jeszcze nie pomyśleliśmy o tym, że potrzeba nam dla swojego poczucia dobrostanu i bezpieczeństwa także tej części mentalnej, emocjonalnej, psychologicznej.

Czytaj więcej »
 
 
 
Życie mówi: SPRAWDZAM
Joanna Nowocień

Czujesz lęk? To chyba ludzki objaw i całkowicie uzasadniony. Lęk o pracę, jeśli jesteś na etacie, lęk o ciągłość biznesu i zapewnienie pracy ludziom jeśli zarządzasz przedsiębiorstwem, lęk o utrzymanie zleceń, jeśli prowadzisz swoją firmę. Wreszcie to, co masz najcenniejsze: życie i zdrowie swoje i swoich najbliższych. Wszyscy w tym lęku jesteśmy jednakowi. 

Czytaj więcej »
 
 
 
Równość kobiet i mężczyzn zostanie osiągnięta za niecałe 100 lat - Światowe Forum Gospodarcze w Davos 2020
Opracowanie: Maria Bnińska

Tegoroczne wyniki Global Gender Gap przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze w Davos pokazują, że równość kobiet i mężczyzn zostanie osiągnięta za niecałe 100 lat (rok temu było to 108 lat). W raporcie badany jest dostęp kobiet do gospodarki, polityki, ochrony zdrowia oraz edukacji

Jak co roku najgorzej jest z uczestniczeniem kobiet w życiu gospodarczym państw. Co więcej – nierówność dostępu kobiet i mężczyzn się powiększa. Jej zlikwidowanie zajmie 257 lat (rok temu były to 202 lata).

Czytaj więcej »
 
 
 
Dobry mentor jest też coachem, ale nie każdy coach może być mentorem
Opracowanie: Maria Bnińska

Maria Bnińska rozmawia o mentoringu z Agnieszką Maciejewską, Członkinią Zarządu Fundacji Liderek Biznesu

Jaka jest różnica między mentoringiem a coachingiem?

Agnieszka Maciejewska: obie formy są potrzebne i obie mają sens. Coach wsłuchując się w podopiecznego stara się wydobyć z niego te pokłady możliwości i wiedzy, które ów podopieczny ma. Krótko mówiąc – coaching to zadawanie odpowiednich pytań. W efekcie samodzielnie znajduje się rozwiązanie problemu, łączy fakty czy nabiera dystansu. Dlatego najważniejsza cecha coacha to umiejętność słuchania i zadawania pytań.

Czytaj więcej »
 
 
 
Noworoczne szczęście buduje się cały rok
Agnieszka Maruda-Sperczak, Trenerka Biznesu, Opiekunka Merytoryczna Programu Merytorycznego Fundacji Liderek Biznesu w Poznaniu, mówczyni inspiracyjna i motywacyjna

WYOBRAŹ SOBIE, że przychodzi taki poranek w Twoim życiu, kiedy zaraz po tym jak wstajesz z łóżka, orientujesz się, że Twoje życie nie zależy od Ciebie, że w Twoją codzienną rutynę wkrada się czyjaś narracja. Orientujesz się, że jesteś bohaterką czy bohaterem czyjejś powieści. Słyszysz głos, który opisuje wszystko co robisz – to głos autorki powieści. Co robisz, kiedy zdajesz sobie sprawę, że Twoja radość, smutek, nadzieja, plany, każda czynność, zależą od autorki książki, w której występujesz? Ucieczka z tego świata wydaje się dobrym pomysłem, ale nie możesz tego zrobić. Dowiadujesz się, że gdziekolwiek się ukryjesz, wątek znajdzie Cię i tak.

Czytaj więcej »
 
 
 
Wyjątkowy proces
Piotr Ciacek w rozmowie z Małgorzatą Rzewuską z Personel Plus

O procesie mentoringowym, jego szczególnym charakterze, wielostronnych zaletach i korzyściach oraz stawianych wymaganiach rozmawia Małgorzata Rzewuska (Personel Plus 12.2019) z Piotrem Ciackiem, coachem, mentorem i trenerem, posiadaczem międzynarodowej akredytacji EQA EMCC na autorskie programy mentoringowe i trenerem wiodącym Szkoły Mentorów Biznesu.

Czytaj więcej »
 
 
 
Czym według Ciebie jest autentyczne przywództwo?
Krystyna Boczkowska

Czym według Ciebie jest autentyczne przywództwo? Kto jest autentycznym przywódcą? Czy można się tego nauczyć? Jaki styl przywództwa preferujesz?

Współczesny świat określany skrótem VUCA (zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) to czas dla autentycznych liderów, którzy uzbrojeni w nowe kompetencje i wspierani przez silnie zmotywowany zespól, poprowadzą firmę na szczyt sukcesu. Świetni liderzy to najważniejsza przewaga konkurencyjna.

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring jako bezpieczne towarzyszenie
Opracowanie: Maria Bnińska

Mentoring to bezpieczne towarzyszenie w warunkach wolności i zgoda na popełnianie błędów - mówi Piotr Ciacek, konsultant wiodący Szkoły Mentorów Biznesu, partner zarządzający STIBITZ i mentor akredytowany w EMCC na poziomie Senior Practitioner.

Czytaj więcej »
 
 
 
Feedback Challenge
Agnieszka Bilińska, CEO Trusted Communication
W procesie feedbacku, to otrzymujący informację zwrotną – nie dający – jest kluczowym graczem w zmianie i budowaniu kultury feedbacku w firmie. Jakie korzyści może nam przynieść nauka przyjmowania informacji zwrotnej?
 
W ostatnim czasie wiele firm decyduje się na wprowadzenie kultury feedbacku. Z nadzieją podchodzą do tego tak ważnego tematu i narzędzia, bez którego ciężko jest mówić o rozwoju pracowników, modelowaniu zachowań, wprowadzaniu zmiany czy podnoszeniu kompetencji.
 
 
Czytaj więcej »
 
 
 
Po co mi dalsze szkolenie z mentoringu?
Jadwiga Kuczkowska, Mentorka, trenerka, coach. Opiekunka Merytoryczna Programu Mentoringowego 2019 i 2020 Opiekunka Klubów Mentora i Mentee, Opiekunka Merytoryczna ścieżki Lead & Share w Programie Merytorycznym Fundacji Liderek Biznesu

Zgłosiłam się do Szkoły Mentorów Biznesu, mimo iż mam już sporą wiedzę i doświadczenie w tym obszarze. Potwierdzają to zarówno skutecznie poprowadzone procesy mentoringowe, jak również fakt bycia jednym z dwóch Opiekunów Merytorycznych VI. edycji Programu Mentoringowego, który jest organizowany przez Fundację Liderek Biznesu.

Można więc zadać pytanie: Po co mi dalsze szkolenie z mentoringu?

Przede wszystkim głęboko wierzę, że przyznanie sobie prawa do rozwijania innych ludzi zobowiązuje nas do ciągłego doskonalenia siebie samych!

 

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Dlaczego mentoring i dlaczego certyfikacja?
Krystyna Boczkowska, Członkini Zarządu Fundacji Liderek Biznesu

Tradycyjny mentoring, stosowany podczas przyjmowania nowej odpowiedzialność lub zadań, przeszedł obecnie gigantyczną ewolucję i stał się remedium na różnorakie wyzwania współczesnego biznesu.

Na jakie wyzwania, współczesnego biznesu, odpowiada mentoring?

Mentoring zapewnia dynamiczny transfer wiedzy i powoduje, że pracownik zostaje szybciej przygotowany do wykonywania zadań. Mentoring zmniejsza lukę kompetencyjną, co sprawia,  że pracownik lepiej rozumie swoją rolę w strukturze firmy. To z kolei wzmacnia jego motywację.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Śniadanie z Liderką - Hanną Godlewską-Majakowską, profesor nauk ekonomicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej
Opracowanie: Joanna Nowocień

Bohaterką śniadania była Hanna Godlewska-Majkowska, profesor nauk ekonomicznych, prorektor Szkoły Głównej Handlowej. Spotkanie zdominował temat kobiecego przywództwa i konieczność ciągłego rozwoju. Dla prof. Majkowskiej-Godlewskiej rozwój to głęboka potrzeba, która definiuje jej sposób myślenia i działania. Kiedy została prorektorem uznała, że dotychczasowe doświadczenia związane z zarządzaniem zespołami badawczymi mogą być niewystarczające. Dlatego zdecydowała się na udział w Programie Mentoringowym naszej fundacji.

 

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Charyzma - dar czy kompetencja?
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication

Charyzma. Tajemnicza cecha lidera. W języku greckim charisma czyli „dar”. Słowo zaczerpnięte z teologii, gdzie określało jednostki obdarowane „darem bożym”. Zapewne stąd większość z nas twierdzi, że musisz się z nią urodzić.

Obecnie charyzma utożsamiana jest z nieodłączną cechą przywódcy. Charyzma, czyli „to coś”, co sprawia, że ludzie intuicyjnie podążają za tobą. Charyzma, czyli unikalny zestaw cech lidera, który czyni go wyjątkowym na tle innych ludzi.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Mądrość zaczyna się od ciszy. O mentoringu
Piotr Ciacek, mentor, konsultant, Opiekun Merytoryczny Programu Mentoringowego Fundacji Liderek Biznesu edycja 2018, CEO w firmie Stibitz

„Mądrość zaczyna się od ciszy, następnie przychodzi słuchanie, później zapamiętywanie, jako czwarte - wprowadzenie w życie, a jako piąte - uczenie innych”.

Dla każdego przychodzi niekiedy moment, w którym ma dość „dobrych rad”. Mawia się „piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami i radami”. A jednak cały czas sami udzielmy tzw. „dobrych rad”. Mentoring nie jest o udzielaniu dobrych rad, a o relacji szanujących się partnerów. O relacji Mistrz – Uczeń, w wyniku której obie strony czują się sobie potrzebne i w której obie strony się ubogacają.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Kobieca perspektywa przywództwa. Pięć najważniejszych kompetencji lidera.
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication 1
Jakie kompetencje przywódcze są istotne z punktu widzenia kobiet? Na jakie najważniejsze kompetencje wskazują kobiety w dzisiejszym świecie biznesu? Jakie cechy są ich zdaniem kluczowe, aby stać się skutecznym liderem? 
 
Czytaj więcej »
 
 
 
Potrzebna jest rewolucja!
Magdalena Nizik, Dyrektor Generalny firmy Consolidated Precisions Products Poland

Obecnie nie ma żadnych przeszkód formalnych, prawnych, korporacyjnych, żeby było tyle samo kobiet co mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Czytając dane dotyczące sytuacji kobiet w biznesie widzę jednak stagnację. Wydaje mi się, że wszystko, co można było zrobić w tej kwestii, zostało zrobione. Szklany sufit został w naszych głowach i przekonaniach, i żeby to zmienić, to trzeba już chyba rewolucji.

Czytaj więcej »
 
 
 
Jakie cechy powinien mieć lider w cyfrowym świecie?
dr Aleksander Poniewierski - Globalny Lider Sektora IoT w EY

Dzisiejszy lider musi rozumieć technologię. Jest to potrzebne, żeby móc podjąć dyskusję z ekspertami o sztucznej inteligencji, blockchain’ie, IoT, czyli zagadnieniach, które stanowią o być albo nie być dzisiejszego biznesu. Lider musi to rozumieć, bo to ostatecznie on jest odpowiedzialny za swój biznes, a nie wynajęty ekspert, który dodatkowo łatwo zorientuje się, że ma do czynienia z ignorantem co zwiększy jego pokusy do przeprowadzenia kosztownych eksperymentów. Oczywiście na koszt lidera. Jeśli zatem lider rozumie jako sztuczną inteligencję, możliwość szybkiego wykonania obliczeń przez maszynę, a nie widzi w niej możliwości optymalizacji wielu procesów w swojej organizacji – jest skazany na porażkę.

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Negocjuj, Kobieto!
Ewa Szejner

Jedną z rzeczy, których nauczyłam się w drodze na szczyt, jest umiejętność pytania, na ile pieniędzy zasługuję i ile pieniędzy dostanę.

Jestem świetną raperką.  Wychodzę na scenę i porywam tłum, sprawiam, że moi fani są szczęśliwi. To jest warte dużych pieniędzy, a ja chcę być za to dobrze wynagradzana.

Jestem świetna w tym co robię i nie wstydzę się oczekiwać godziwego wynagrodzenia.”

Nicki Minaj, piosenkarka, kwiecień 2016

Czytaj więcej »
 
 
 
Zarządzanie różnorodnością. Ważny trend biznesowy czy fanaberia konsultantów?
Agnieszka Bilińska, Romeo Grzębowski

Zarządzanie różnorodnością to strategia zarządzania, która zakłada, że różnorodność w miejscu pracy jest jednym z kluczowych zasobów organizacji, przyczyniających się do jej rozwoju oraz realizacji celów biznesowych.

Czytaj więcej »
 
 
 
Śniadanie z Liderką z Beatą Pawłowską, szefową Oriflame Polska oraz Regionu Europy Centralnej rozmawia Agnieszka Maciejewska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu
Opracowanie: Joanna Nowocień

„Pierwszy raz w życiu pracując czuję, że robię coś dobrego” – Beata Pawłowska, szefowa Oriflame

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Jak odnaleźć swoją drogę?
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication

Czyż nie jest to marzenie większości z nas, aby mieć pracę, która jest naszą pasją, realizować się w niej i spełniać? Robić to, co się naprawdę kocha i być na swojej drodze?

Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych i na wszystko można mieć dobry plan, który przybliży nas do realizacji marzeń. Co zrobić, żeby znaleźć się na swojej drodze, realizować się w pracy swoich marzeń, robić to, co się uwielbia i mieć poczucie spełnienia?

 

Czytaj więcej »
 
 
 
Dylemat mentora
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication

Nie każda relacja mentoringowa jest łatwa i oczywista. Mentorzy – pomimo starań, dobrego przygotowania i dobrych chęci – zawsze muszą stawić czoło różnym wyzwaniom. Najczęstszym z nich jest oddalanie się od wyznaczonego przez mentee celu mentoringowego albo nieustanne krążenie wokół tych samych zagadnień i brak odczuwalnego „kroku naprzód” w realizacji celu.

Czytaj więcej »
 
 
 
Uważność Mentora
Agnieszka Bilińska

Jakie kompetencje powinien mieć mentor? Jakiego konkretnego narzędzia użyć w danej sytuacji? Literatura biznesowa pełna jest różnych modeli przedstawiających sposoby prowadzenia efektywnych sesji mentoringowych. Niewątpliwie są to potrzebne i wzbogacające kompetencje mentora publikacje, ja jednak chciałabym wrócić do podstaw, które – mam wrażenie – często są albo zaniedbane, albo nie zwraca się na nie uwagi, bo wydają się zbyt oczywiste.

Czytaj więcej »
 
 
 
Iwona Kozera, założycielka Fundacji Liderek Biznesu o Raporcie Global Gender Gap 2017

Równość płci jest rzeczą fundamentalną dla rozwoju gospodarczego oraz społecznego. Tymczasem, jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (WEF) – Global Gender Gap, w tym roku po raz pierwszy powolne, ale stabilne likwidowanie nierówności zostało zatrzymane. Pełna równość, w każdym badanym przez WEF aspekcie, zostanie osiągnięta za 100 lat. 

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentorki, transfer wiedzy i doświadczenia
Agnieszka Bilińska, artykuł: Newseek Psychologia

Kobiety chętnie dzielą się wiedzą i wspierają w rozwoju młodsze koleżanki. Dobra i efektywna relacja mentoringowa może trwać nawet kilka lat i daje korzyści obu stronom, zarówno mentorce jak i osobie mentorowanej.

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring. Co to dla mnie znaczy?
Małgorzata Piotrowska, Dyrektor Generalny Litwa i Łotwa, MetLife

Jako menadżer z dość długim doświadczeniem życiowo - biznesowym (ponad 20 lat) nieustannie zgłębiam tajniki zachowań ludzkich (nie wyłączając swoich). Poniższy tekst przedstawia metamorfozę mojej osoby jako mentora. Co daje siłę początkującemu menadżerowi, jak może uchronić swoje decyzje, zachowania od błędów, co czyni go skutecznym?

Jak spowodować, żeby początkujący menadżer pokonywał poszczególne etapy rozwoju z sukcesem, omijając sprawnie serię pomyłek, których ilość rośnie czasami jak kula śniegowa toczona z wielkiej góry.
 

Czytaj więcej »
 
 
 
Komentarz do raportu "Gender Gap Report 2016"
Iwona Kozera, Fundator, Fundacja Liderek Biznesu

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami w dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, biznesu oraz polityki powiększa się z roku na rok. Światowe Forum Gospodarcze w Davos przewiduje, że równość zostanie osiągnięta dopiero za 170 lat, czyli w 2186 roku, przynajmniej tak wynika z właśnie opublikowanego raportu Global Gender Gap 2016. Rok temu było to 118 lat.

Polska jest na 38 miejscu na świecie - jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie kryteria. W dostępie i udziale kobiet w gospodarce Polska jest na 58 miejscu, w dostępie do edukacji na 31 miejscu. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia mamy 40 miejsce, a w dostępie do polityki 44. 

Czytaj więcej »
 
 
 
Gender Global Gap Report 2016

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami w dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, biznesu oraz polityki powiększa się z roku na rok. Światowe Forum Gospodarcze w Davos przewiduje, że równość zostanie osiągnięta dopiero za 170 lat, czyli w 2186 roku, przynajmniej tak wynika z właśnie opublikowanego raportu Global Gender Gap 2016. Rok temu było to 118 lat. 

Czytaj więcej »
 
 
 
117 years until gender equality reaches the workplace?
Interview with Iwona Kozera, EY CSE Advisory Leader, Founder of Women Leadership in Business Foundation

Women make up more than half the population of the world. Yet leadership positions in business and governments are predominantly held by men. According to the World Economic Forum, it will take 117 years until we reach gender parity in the workplace. At EY, we want to speed up the change and close the gender gap sooner with our Women. Fast Forward activities, including Women³. The Power of Three events.

Czytaj więcej »
 
 
 
Jak efektywnie rozbić szklany sufit?
Ewa Dąbrowska, Dyrektor ds. Bancassurance i Marketingu Bezpośredniego, Region Europy Południowo-Wschodniej, MetLife

W Polsce kobiety są coraz lepiej wykształcone. Mamy wiedzę, kompetencje, więc dlaczego jest tak niewiele kobiet na kluczowych stanowiskach?  Czy cały czas jest nad nami szklany sufit?

Analiza struktury zatrudnienia daje możli­wość określenia profilu demograficznego firmy. I pokazać, jak kształtuje się ogólny poziom zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a także jak ten poziom kształtuje się poziom wśród kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla. Na podstawie „Przewodnika po zarządzaniu różnorodnością” wydanego przez...

Czytaj więcej »
 
 
 
Liderem człowiek się nie rodzi, lecz może się nim stać
Iwona Szczęsna, dyrektor biura ZKDP, członek zarządu IFABC, psycholog i coach

Zacznę od zasłyszanej historii. Rzecz dzieje się w bardzo renomowanym hotelu i dotyczy ważnego wydarzenia dla jeszcze ważniejszych gości. Kiedy wydawałoby się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik, a goście zaczynają się schodzić, gaśnie światło i to w zupełnie niezaplanowany sposób. Po prostu awaria prądu. Tutaj należy wspomnieć, że najmocniejszym akcentem imprezy miało być uroczyste otwarcie oparte w całości na grze świateł. 

Jaka piękna katastrofa! – powiedziałby Grek Zorba...

Czytaj więcej »
 
 
 
Mentoring wspiera zarządzanie różnorodnością
Katarzyna Twarowska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu, Dyrektor w dziale audytu w EY, Lider Rynku Nieruchomości na kraje Centralnej i Południowo - Wschodniej Europy

Mentoring, to jedno z narzędzi, które można wykorzystywać do zarządzania różnorodnością. Chociaż temat zarządzania różnorodnością jest już poruszany od jakiegoś czasu, to jednak dopiero od niedawna stał się on jednym z priorytetów większości zarządów. Jest to efekt wielu czynników, chociażby takich jak pojawiające się regulacje na temat zwiększania różnorodności, które zmuszają organizacje do zajęcia się tym obszarem.

Dodatkowym elementem jest globalizacja, która ma istotny wpływ na dostępność talentów i utrzymanie ich w organizacji. Dziś mamy do czynienia z...

Czytaj więcej »
 
 
 
Na partnerstwo nie należy czekać, lecz po nie sięgać.
Ewa Wiejas, Dyrektor Finansowa, Członek Zarządu, STROER Polska

W ostatnich dniach opublikowany został raport World Economic Forum – Global Gender Gap Report za rok 2014, który opisuje wyniki badań nad edukacyjnym, zawodowym i politycznym równouprawnieniem płci w 142 krajach.  

Z ogromnym zdziwieniem przeczytałam, że w ogólnej klasyfikacji rankingu Polska znalazła się  dopiero na 57. miejscu. Dodatkowo, z roku na rok zajmujemy coraz niższą pozycję. Jest to spowodowane tym, że nasz skonsolidowany wynik nie zmienia się od 2009 r. a  inne kraje systematycznie idą do przodu.

 
Czytaj więcej »
 
 
 
Budowę partnerstwa w biznesie zaczynam od siebie
Małgorzata Piotrowska, Dyrektor Generalny Litwa i Łotwa, MetLife

Dla mnie partnerstwo w biznesie to najpierw określenie co mogę dać ja - wiedzę, doświadczenie, realizację zadań, przy pełnym zaangażowaniu w to, co robię, bo praca jest moją pasją, i szacunku do moich współpracowników, kolegów i szefów.

Potem trzeba ustalić zasady współpracy oraz wynikające z nich oczekiwania wszystkich stron, w tym otwartą komunikację. Ustalenie i przestrzeganie zasad jest najważniejsze, ale też najtrudniejsze. 

Trzecim krokiem jest ocena. To temat rzeka...

Czytaj więcej »
 
 
 
Bądź kobietą i sięgaj po sukces
Joanna Wojnarowska, Radca Prawny, Partner w grupie nieruchomości Baker&McKenzie

Zainspirowana czerwcowym spotkaniem Fundacji Letnie Spotkanie Liderek i Liderów Biznesu, postanowiłam podzielić się swoimi refleksjami. Podczas debaty paneliści i uczestnicy poruszali szereg zagadnień związanych z rozwojem zawodowym kobiet, problemami z jakimi mierzą się kobiety i sposobami na ich rozwiązanie.

Czytaj więcej »
 
 
 
Postaw na różnorodność!
Magda Hajduk-Naklicka, producentka kosmetyków naturalnych PAT&RUB

Najbliższą mi  opinię o tym jaki powinien być lider teraz i w przyszłości usłyszałam parę miesięcy temu oglądając na TED wystąpienie  Roselinde Torres z Boston Consulting Group. Kilka lat temu Roselinde, która przez lata zajmowała się kształceniem liderów, zdała sobie sprawę, że tradycyjne...

Czytaj więcej »
 
 
 
Bądźmy razem
Agnieszka Popko, Managing Director Services, ECE Projektmanagement Polska

Dużo czytam o tym, jak inaczej odbierane przez otoczenie są te same zachowania kobiet i mężczyzn menedżerów. Wymagająca przełożona jest postrzegana jako zimna i surowa, mężczyzna jest po prostu szefem. Kobiety są konfliktowe, mężczyźni tylko zasadniczy.

W mojej opinii style zarządzania nie mają płci, a kobiety zarządzające...

Czytaj więcej »
 
 
 
Lider przyszłości i jego zespół
Dr Agnieszka Romańczuk, VP Human Resources EMEA, AVON

Istnieje niemal powszechne przekonanie, że przywództwa można się nauczyć. Przekonanie to oparte jest głównie na obowiązujących definicjach przywództwa, które mówią, że jest to umiejętność wywierania wpływu na zespół. Czy na pewno? 

Czytaj więcej »
 
 
 
Moja definicja słowa niezależność
Beata Osiecka, Prezes Zarządu, Kinnarps Polska

Drogie Liderki

Ostatnio snułam przemyślenia na temat jednej z wartości naszej Fundacji: niezależność. To fajne hasło. To oczywiste, że każdy chce być niezależny. Myśląc o niezależności w pierwszym momencie myślimy przecież o kimś kto może robić to, co chce i lubi, a do tego jest  jeszcze niezależnym finansowo. Po głębszym zastanowieniu przychodzi jednak głębsza refleksja czy przypadkiem...


Czytaj więcej »
 
 
 
Jak być dla siebie łagodną i nadal odnosić sukcesy?
Marzanna Maciejewska, Professional Business Coach

Pracując z jedną z moich klientek, ambitną, odnoszącą sukcesy kobietą nad ważnymi dla niej celami, rozmawiałyśmy o tym w jaki sposób radzi sobie w sytuacjach, które są dla niej trudniejsze, w takich, w których rzeczy nie dzieją się zgodnie z jej życzeniem i...

Czytaj więcej »
 
 
 
Sukces jest kobietą?
Barbara Sissons, Dyrektor Finansowa, Członek Zarządu, Totalizator Sportowy

Przedstawiciele świata biznesu jak mantrę powtarzają, że współczesny świat wymaga zmiany paradygmatu zarządzania. Nieustannie ewoluujące otoczenie, rozwój nowoczesnych technologii, błyskawiczny przepływ informacji sprawiają, że to co jeszcze niedawno wystarczało, by być konkurencyjnym na rynku obecnie przechodzi do historii. Jak w takich warunkach budować przewagę nad innymi firmami?

Czytaj więcej »
 
 
 
Kim są dziś liderki biznesu?
Marta Nadolińska, Country Manager, HUDSON

Najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoją dzisiaj menedżerowie, to jak zbudować prawdziwe zaangażowanie ludzi, a nie jedynie nimi zarządzać.  Dziś, na rynku obecne jest pokolenie Y, które widzi, jaką cenę za brak harmonii między życiem zawodowym i prywatnym zapłacili jego rodzice. I za nic nie poświęci się pracy w takim stopniu, jak poprzednie pokolenie. Rzeczywistość wymusza obecnie nowe podejście menedżerów. 


Czytaj więcej »
 
 
 
Z kobietami pracuje mi się lepiej
Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX

Z kobietami pracuje mi się lepiej niż z mężczyznami. Nie ma między nami niezdrowej rywalizacji. Dzięki temu więcej energii możemy poświęcić na działanie i osiąganie wspólnych celów. Z kolei mężczyźni tracą dużo więcej energii na kolekcjonowanie atrybutów pozycji, gadżety i manifestowanie władzy.

Czytaj więcej »