X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Mentoring jako bezpieczne towarzyszenie
Opracowanie: Maria Bnińska
 
 

Mentoring to bezpieczne towarzyszenie w warunkach wolnoÅ›ci i zgoda na popeÅ‚nianie bÅ‚Ä™dów - mówi Piotr Ciacek, konsultant wiodÄ…cy SzkoÅ‚y Mentorów Biznesu, partner zarzÄ…dzajÄ…cy STIBITZ i mentor akredytowany w EMCC na poziomie Senior Practitioner.

Maria BniÅ„ska: Jaka jest różnica miÄ™dzy mentoringiem a coachingiem?

Piotr Ciacek: Fundamentalna. Coach nie ma prawa czerpać ani ze swojej osobistej, ani zawodowej wiedzy i doÅ›wiadczenia. A mentor wrÄ™cz przeciwnie. Coachem może być każdy, kto skoÅ„czy odpowiedni kurs i nauczy siÄ™ niektórych technik. A mentorem nie. Możemy sobie wyobrazić 23-letniego coacha, ale tak mÅ‚odego mentora nie znajdziemy.

Warunkiem bycia mentorem jest duże doświadczenie, w tym przede wszystkim doświadczenie porażek.

<< warsztat dla MENTORÓW & LIDERÓW >>

Czym zajmujÄ… siÄ™ coachowie, a czym mentorzy?

Coachowie pozwalajÄ… osobom, z którymi pracujÄ… (za ich zgodÄ…) skorzystać z ich wÅ‚asnych zasobów. Z już posiadanych zdolnoÅ›ci, naturalnych umiejÄ™tnoÅ›ci czy cech. CzÄ™sto nie doceniamy tego, co już mamy i nie potrafimy tego wykorzystać. RolÄ… coacha jest pokazać to, co ludzie już majÄ….

Czy to znaczy, że mentor tego nie robi?

OczywiÅ›cie, że też robi. Mentoring to jest coaching+. Bo mentor pokazuje, co mentee już ma, pomaga siÄ™ rozwijać i jeszcze oferuje wÅ‚asnÄ… wiedzÄ™ i doÅ›wiadczenie. Przy czym to mentee musi chcieć skorzystać z doÅ›wiadczenia mentora. Coach, jak mówiÅ‚em, nie ma prawa, nawet na proÅ›bÄ™ osób, które trenuje, opowiadać o swoim doÅ›wiadczeniu. Mentor może. Mentor to dobry trener, którego majÄ… nawet najwybitniejsi sportowcy.

Z natury jesteÅ›my ograniczeni do postrzegania Å›wiata tylko przez pryzmat siebie. Trudno jest wyjść z siebie, stanąć obok i popatrzeć cudzymi oczami. Mentor to trochÄ™ „cudze oczy” do dyspozycji mentee.

Kiedyś taką funkcję pełniły uznane autorytety, często osoby starsze. Czy mentor jest autorytetem?

Nie zawsze i nie we wszystkim. Autorytet dziaÅ‚a, jak jest przez Ciebie wybrany. Dla mnie takim autorytetem byÅ‚ mój nauczyciel polskiego i dyrektorka liceum. Ale byli autorytetami w okreÅ›lonym czasie i w okreÅ›lonej dziedzinie. WiedziaÅ‚em dlaczego sÄ… autorytetami – wybraÅ‚em ich Å›wiadomie, mimo wad. BraÅ‚em z nich to, co dla mnie byÅ‚o najlepsze.

Jakie trzeba mieć cechy i doświadczenie, żeby być dobrym mentorem?

Trzeba wierzyć w ludzi i mieć odwagÄ™. Warto pogodzić siÄ™, że jest siÄ™ niedoskonaÅ‚ym. Dobry mentor potrafi żyć ze swoimi wadami, zdaje sobie z nich sprawÄ™. To pozwala mu zobaczyć także mocne strony, którymi może dzielić siÄ™ z innymi. Å»eby być skutecznym mentorem trzeba wierzyć, że ludzie mogÄ…, potrafiÄ… i chcÄ… siÄ™ zmieniać.

Nie da się być dobrym mentorem, jeśli nie umie się słuchać. To warunek sine qua non.

Czy mentor prowadzi mentee i pomaga w rozwijaniu kariery zawodowej?

Nie lubiÄ™ sÅ‚owa „prowadzi”. Mentor raczej towarzyszy. Krótko mówiÄ…c nie bierze mentee na plecy i przenosi przez góry, raczej uczy go samodzielnie chodzić po górach. Dobrym przykÅ‚adem sÄ… dawne szkoÅ‚y malarskie. Rafael Santi byÅ‚ uczniem Pietro Perugino. Perugino nie byÅ‚ wielkim malarzem, ale rozwijaÅ‚ swojÄ… szkoÅ‚Ä™ tak, by jego uczniowie byli lepsi od niego. To idealna relacja w mentoringu, bo mentoring to bezpieczne towarzyszenie w warunkach wolnoÅ›ci i zgoda na popeÅ‚nianie bÅ‚Ä™dów przez obie strony.

Co jest lepsze dla organizacji – coaching czy mentoring?

W coachingu chodzi o to, by w krótkim czasie osiÄ…gnąć konkretne cele. Mentoring jest dÅ‚ugotrwaÅ‚y. Każda organizacja ma pewne portfolio narzÄ™dzi rozwojowych pracowników i powinna dostosowywać je do konkretnych potrzeb. Ale wszystko zależy od jakoÅ›ci procesów i osób je realizujÄ…cych.

JeÅ›li popatrzymy na to, co siÄ™ dzieje na Å›wiecie – zmienność, zwinność, transfer wiedzy, poznawanie i rozumienie innych niż wÅ‚asny dziaÅ‚ów w firmie, a bez tego nie da siÄ™ dobrze funkcjonować – to mentoring, zwÅ‚aszcza wewnÄ…trz organizacji, jest niesamowicie efektywny.

Czy mentorzy uczą się być mentorami?

W zawodowym mentoringu jest obowiÄ…zek staÅ‚ego uczenia siÄ™. Nie można być dobrym mentorem bez ciÄ…gÅ‚ej superwizji i rozwoju. Bogactwo przypadków, ludzi, zdarzeÅ„, ale także bogactwo wewnÄ™trzne mentora, sÄ… nieskoÅ„czone.

Jak się rozwijać jako mentor?

Praktykować. Im wiÄ™cej mentee, tym wiÄ™ksze doÅ›wiadczenie mentora. Po każdej sesji trzeba robić notatki, w tym autorefleksje. Mieć superwizjÄ™, przynajmniej raz na miesiÄ…c. Spotykać siÄ™ z innymi mentorami i wymieniać siÄ™ wiedzÄ…, brać udziaÅ‚ w programach edukacyjnych, kongresach, a na koniec – czytać literaturÄ™.

Jak mogę sprawdzić, czy dany mentor jest dobry? Czy są jakieś certyfikaty?

Na Å›wiecie sÄ… dwie gÅ‚ówne akredytacje miÄ™dzynarodowe. Jedna to International Coach Federation (ICF), druga to European Mentoring and Coaching Council (EMCC). SzukajÄ…c mentora trzeba po spytać siÄ™, czy i jakÄ… ma akredytacje.

W Polsce jest okoÅ‚o 10-15 tysiÄ™cy osób po różnych kursach coachingowych czy mentorskich. Zawodowe akredytacje ma ok 800 osób. AkredytacjÄ™ EMCC ma 20 osób.

<< warsztat dla MENTORÓW & LIDERÓW >>

Czy Ty masz certyfikat?

Tak, mam najwyższÄ… akredytacjÄ™ mentoringowÄ…. Dlatego koniecznie, zanim zdecydujemy siÄ™ na wspóÅ‚pracÄ™ z coachem czy mentorem, poproÅ›my go o akredytacjÄ™. OczywiÅ›cie każda organizacja ma listÄ™ swoich czÅ‚onków, wiÄ™c można samodzielnie sprawdzić, pamiÄ™tajÄ…c, że sÄ… różne poziomy akredytacji.

Sam fakt posiadania certyfikatu nie oznacza, że wybrany mentor jest dobry dla danego mentee. Dlatego pierwszÄ… sesjÄ™, konsultacyjnÄ…, traktuje siÄ™ jako rozpoznawczÄ…. JeÅ›li nie ma chemii miÄ™dzy mentorem a mentee – każda ze stron może na tym etapie zrezygnować.

Czy rozbieżność miÄ™dzy liczbÄ… osób po kursach coachingowych a liczbÄ… osób majÄ…cych miÄ™dzynarodowe akredytacje nie jest powodem coraz powszechniejszych żartów z coachów?

OczywiÅ›cie, że tak! Fakt posiadania prawa jazdy nie czyni z czÅ‚owieka kierowcy, póki co to jedynie zdaÅ‚ egzamin. Dopiero jak zaczyna samodzielnie prowadzić samochód staje siÄ™ kierowcÄ…. W coachingu jest tak samo. Kurs daje prawo do rozpoczÄ™cia praktyki i późniejszej akredytacji.

Inflacja tego zawodu jest bezdyskusyjna, bo zagranicznÄ… akredytacjÄ™ nie jest Å‚atwo zdobyć. Za to Å‚atwo jest skoÅ„czyć kiepskiej jakoÅ›ci kursy, których nikt nie weryfikuje. Poza tym, niestety, mam takie poczucie ,że niektórzy polscy coachowie nie chcÄ… w siebie inwestować. Niedawno byÅ‚ kongres w czeskiej Pradze. PrzyjechaÅ‚o tysiÄ…c osób z 70 krajów. Z Polski byÅ‚y dwie osoby, w tym ja. W kwietniu w Dublinie byÅ‚a nas okoÅ‚o dziesiÄ…tka. A z USA przyleciaÅ‚o 120 osób, bo tam ten rynek roÅ›nie rocznie 6-7%. OdnoszÄ™ wrażenie, że nasz rynek coachingu, który siÄ™ zepsuÅ‚ zanim siÄ™ rozwinÄ…Å‚, to rynek handlu z Å‚óżeczek turystycznych z przeÅ‚omu lat 80. i 90. XX wieku.

Jak przechodzi siÄ™ z badania opinii publicznej do mentoringu?

MojÄ… pierwszÄ… pracÄ… byÅ‚o uczenie historii w szkole. W tym samym czasie zaÅ‚ożyÅ‚em z kolegami SMG (dzisiaj Kantar). Ówczesne systemy transferu wiedzy byÅ‚y nieefektywne i szukaÅ‚em dobrego sposobu rozwijania swoich pracowników. Z czasem przestaÅ‚y mnie interesować kolejne badania konsumenckie. A uczenie innych korciÅ‚o, wiÄ™c postanowiÅ‚em rzucić siÄ™ na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™ i zmienić wszystko w moim życiu zawodowym. I tak zostaÅ‚em mentorem.

www.szkolamentorowbiznesu.pl

« Powrót do listy wpisów