Do efektywnego wdrożenia dyrektywy Women on Boards konieczne są zmiany wewnątrz firm umożliwiające kobietom dalsze awanse. Organizacje muszą już teraz zacząć identyfikować te, które już mogą zajmować wyższe stanowiska.
Dyrektywa UE dotycząca kobiet w zarządach – krok ku równości w biznesie.
Jednym z najważniejszych tematów dyskusji w Europie jest wdrożenie dyrektywy Women On Boards. Choć badania wykazują, że różnorodność płci w zarządach pozytywnie wpływa na wyniki finansowe firm, w wielu krajach zmiany następowały powoli. Dopiero regulacje prawne i groźba sankcji przyspieszyły ich implementację.
Na zaproszenie Ministra Aktywów Państwowych Jakuba Jaworskiego brałyśmy udział w pracach zespołu ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn. Efektem są „Wytyczne dla Spółek Skarbu Państwa” dotyczące rozwoju zawodowego kobiet i wskazówki obejmujące wprowadzenie w Polsce dyrektywy Women on Boards.
Przez wiele miesięcy współpracowałyśmy z Ministerstwem Aktywów Państwowych w ramach projektu „Wsparcie rozwoju zawodowego kobiet” stworzonego z inicjatywy Ministra Jakuba Jaworskiego. Podczas dwumiesięcznych prac jeden zespół zajmował się wdrożeniem w Polsce dyrektywy Women on Boards. Zaproponowana polityka kształtowania składów organów spółek Skarbu Państwa jest zgodna z założeniami dyrektywy i przygotowanymi wcześniej przez „okrągły stół” organizacji zorganizowany przez FLB rekomendacjami. Zasady dyrektywy powinny objąć wszystkie nadzorowane przez MAP firmy oraz ich spółki zależne.
Nasza prezeska Anna Sirocka wzięła udział w panelu „Czy Dyrektywa Women on Boards rozbije szklany sufit i zmieni sytuację Polek na rynku pracy?”. Mówiła o wynikach naszego badania „Kobiety w spółkach giełdowych. Indeks Fundacji Liderek Biznesu”, które nie są zbyt optymistyczne, jeśli chodzi o udział kobiet w zarządzaniu polskimi spółkami publicznymi.