Przez wiele miesięcy współpracowałyśmy z Ministerstwem Aktywów Państwowych w ramach projektu „Wsparcie rozwoju zawodowego kobiet” stworzonego z inicjatywy Ministra Jakuba Jaworskiego. Podczas dwumiesięcznych prac jeden zespół zajmował się wdrożeniem w Polsce dyrektywy Women on Boards. Zaproponowana polityka kształtowania składów organów spółek Skarbu Państwa jest zgodna z założeniami dyrektywy i przygotowanymi wcześniej przez „okrągły stół” organizacji zorganizowany przez FLB rekomendacjami. Zasady dyrektywy powinny objąć wszystkie nadzorowane przez MAP firmy oraz ich spółki zależne.
Nasza prezeska Anna Sirocka wzięła udział w panelu „Czy Dyrektywa Women on Boards rozbije szklany sufit i zmieni sytuację Polek na rynku pracy?”. Mówiła o wynikach naszego badania „Kobiety w spółkach giełdowych. Indeks Fundacji Liderek Biznesu”, które nie są zbyt optymistyczne, jeśli chodzi o udział kobiet w zarządzaniu polskimi spółkami publicznymi.
W ramach konsultacji społecznych Fundacja Liderek Biznesu oraz uczestnicy organizowanego przez FLB „okrągłego stołu” organizacji zaangażowanych we wdrażanie w Polsce dyrektywy Women on Boards, zgłosili uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, unijna organizacja zajmująca się równością płci, opublikował najnowsze statystyki pokazujące, że Polska jest jednym z nielicznych państw UE, w którym liczba kobiet we władzach największych spółek giełdowych spada – napisał dziennik Rzeczpospolita.
Zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami będącymi efektem okrągłego stołu zorganizowanego przez Fundację Liderek Biznesu.
Spotkaliśmy się w gronie organizacji pozarządowych i biznesu, aby wspólnie wypracować rekomendacje dotyczące wdrożenia dyrektywy Women on Boards w Polsce. Wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji zależy na tym, by przyniosła realną zmianę co do udziału kobiet we władzach największych spółek giełdowych. Mamy nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony wezmą te rekomendacje pod uwagę, do czego serdecznie zachęcamy, bo mamy mało czasu. Nowa ustawa musi wejść w życie do 28 grudnia!
Wspólnie wykonaliśmy kolejny krok w kierunku równości i rozwoju zawodowego kobiet!
Z inicjatywy Ministra Jakuba Jaworowskiego, CFA w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych poświęcone rozwojowi zawodowemu kobiet.