Zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami będącymi efektem okrągłego stołu zorganizowanego przez Fundację Liderek Biznesu.
Spotkaliśmy się w gronie organizacji pozarządowych i biznesu, aby wspólnie wypracować rekomendacje dotyczące wdrożenia dyrektywy Women on Boards w Polsce. Wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji zależy na tym, by przyniosła realną zmianę co do udziału kobiet we władzach największych spółek giełdowych. Mamy nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony wezmą te rekomendacje pod uwagę, do czego serdecznie zachęcamy, bo mamy mało czasu. Nowa ustawa musi wejść w życie do 28 grudnia!
Wspólnie wykonaliśmy kolejny krok w kierunku równości i rozwoju zawodowego kobiet!
Z inicjatywy Ministra Jakuba Jaworowskiego, CFA w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych poświęcone rozwojowi zawodowemu kobiet.
Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
Pod tym tajemniczym tytułem kryje się regulacja implementująca Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków (dalej: „dyrektywa”), która ma na celu usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych, poprzez ustalenie wymogów dotyczących procesu selekcji kandydatów na te stanowiska. Przepisy dyrektywy odnoszą się do niedostatecznie reprezentowanej płci w organach spółek, a więc dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
W Debacie zorganizowanej przez Rzeczpospolita poruszyliśmy kluczowy dla nas temat: wdrożenie dyrektywy Women on Boards w Polsce.
Jak wiemy, czasu pozostało naprawdę niewiele i do 28 grudnia br. musimy wdrożyć ją do polskiego systemu prawnego.
Polska powinna wprowadzić zasadę 33% niedoreprezentowanej płci w zarządach i radach nadzorczych – wynika z panelu „Czas na [realną] zmianę, czyli jak skutecznie wdrożyć dyrektywę Women on Boards”, który Fundacja Liderek Biznesu prowadziła 12 czerwca 2024 roku podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Dyskusję moderowała założycielka FLB Iwona Kozera, a udział wzięli:
Spółki notowane na giełdzie to elita gospodarki. Powinny dawać przykład w zakresie ładu korporacyjnego, w tym równouprawnienia i różnorodności. W dokumentach i przekazach marketingowych wygląda to dobrze. W praktyce – zdecydowanie gorzej.