X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Równość kobiet i mężczyzn zostanie osiągnięta za niecałe 100 lat - Światowe Forum Gospodarcze w Davos 2020
Opracowanie: Maria Bnińska
 
 

Tegoroczne wyniki Global Gender Gap przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze w Davos pokazują, że równość kobiet i mężczyzn zostanie osiągnięta za niecałe 100 lat (rok temu było to 108 lat). W raporcie badany jest dostęp kobiet do gospodarki, polityki, ochrony zdrowia oraz edukacji

Jak co roku najgorzej jest z uczestniczeniem kobiet w życiu gospodarczym państw. Co więcej – nierówność dostępu kobiet i mężczyzn się powiększa. Jej zlikwidowanie zajmie 257 lat (rok temu były to 202 lata).

Liderami rankingu są państwa nordyckie, czyli Islandia (po raz kolejny jako pierwsza), Norwegia, Finlandia oraz Szwecja. Polska jest na miejscu 40. Z regionu Środkowej Europy najlepsza sytuacja jest na Łotwie, która zajmuje 11 miejsce. Ze wszystkich badanych kategorii jesteśmy w światowej czołówce jeśli chodzi o dostęp do ochrony zdrowia – mamy najwyższy możliwy wynik. Jeśli chodzi o dostęp Polek do edukacji jesteśmy na 58 miejscu, nieco lepiej jest z dostępem do polityki – zajmujemy 49 miejsce.

Dla Fundacji Liderek Biznesu najciekawszy jest dostęp Polek do życia gospodarczego. Ogólnie zajmujemy 57 miejsce, ale jak się popatrzy na szczegółowe wyniki to nie jest wesoło. Pod względem udziału kobiet w sile roboczej Polska znalazła się na 77 miejscu. Jeszcze gorzej jest jeśli spojrzymy na równość płac – 116 miejsce, choć pod względem samej wysokości zarobków WEF umieścił nas na 62 miejscu. WEF podkreśla jednak, że prawie 40% średniej i wyższej kadry kierowniczej w Polsce to kobiety, co dało nam w sumie 18 pozycję na świecie. Co ciekawe – jesteśmy w gronie najlepszych państw jeśli chodzi o relację kobiet do mężczyzn wśród np. inżynierów czy prawników.

Polska nie może sobie pozwolić na takie tempo dochodzenia do równości kobiet i mężczyzn. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne i ich wpływ na rynek pracy musimy zrobić wszystko, by jak najwięcej Polek uczestniczyło w życiu gospodarczym naszego kraju.

(Global Gender Gap - Report 2020)

 

« Powrót do listy wpisów