X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Bądź kobietą i sięgaj po sukces
Joanna Wojnarowska, Radca Prawny, Partner w grupie nieruchomości Baker&McKenzie
 
 

Zainspirowana czerwcowym spotkaniem Fundacji Letnie Spotkanie Liderek i Liderów Biznesu, postanowiłam podzielić się swoimi refleksjami. Podczas debaty paneliści i uczestnicy poruszali szereg zagadnień związanych z rozwojem zawodowym kobiet, problemami z jakimi mierzą się kobiety i sposobami na ich rozwiązanie.

Od siebie dodałabym dwa spostrzeżenia. Pierwsza i fundamentalna sprawa to kwestia uczciwości kobiet względem siebie. I tutaj chciałabym podziękować Pani Alicji Kornasiewicz, która podczas panelu dyskusyjnego nie bała się nazwać tego problemu i uczciwie o nim rozmawiać. Taka uczciwość i otwartość kobiet względem siebie w biznesie jest jednak nadal wyjątkiem. Za to często można usłyszeć od kobiet - liderek, że na drodze do sukcesu zawodowego nie doświadczyły oznak dyskryminacji. Może miały szczęście, a może jeśli rozejrzymy się po środowisku, w którym panie te funkcjonują, to najczęściej będą one wyjątkiem potwierdzającym regułę. Regułę, że liderami są panowie, i że to oni decydują na ile dopuszczony jest udział kobiet.

Druga kwestia dotyczy cech lidera. Osiągnięcie obecnej pozycji zawodowej wymagało od każdej z nas wykazania szeregu cech – cech ważnych dla lidera, ale w przeważającej mierze ważnych w męskiej kulturze korporacyjnej. Przecież to właśnie w męskim środowisku biznesowym osiągnęłyśmy sukces. Ja natomiast, mówiąc o rozwoju zawodowym kobiet, mam na myśli wartości, umiejętności, sposób postrzegania właściwy dla nas, kobiet. Myślę o tej różnorodności, dzięki której rozwój organizacji może być postrzegany z szerszej perspektywy niż dotychczas. Nie o to chodzi, abyśmy powielały zachowania i sposób myślenia zastane w męskiej kulturze korporacyjnej. Jeśli tak miałoby być, to wzrost liczby kobiet na stanowiskach zarządczych nie przyniesienie oczekiwanych zmian, ani nowych możliwości, a tylko utrwali dotychczasowe schematy.

Dlatego interesuje mnie szukanie i wskazywanie innym kobietom własnej, kobiecej drogi do sukcesu bez wyrzekania się kobiecych cech. Cieszę, że Fundacja Liderek Biznesu prowokuje do myślenia o sobie nawzajem i szukania wspólnej drogi wspierania kobiet. 

 

« Powrót do listy wpisów