X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Mentoring wspiera zarządzanie różnorodnością
Katarzyna Twarowska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu, Dyrektor w dziale audytu w EY, Lider Rynku Nieruchomości na kraje Centralnej i Południowo - Wschodniej Europy
 
 

Mentoring, to jedno z narzędzi, które można wykorzystywać do zarządzania różnorodnością. Chociaż temat zarządzania różnorodnością jest już poruszany od jakiegoś czasu, to jednak dopiero od niedawna stał się on jednym z priorytetów większości zarządów. Jest to efekt wielu czynników, chociażby takich jak pojawiające się regulacje na temat zwiększania różnorodności, które zmuszają organizacje do zajęcia się tym obszarem.

Dodatkowym elementem jest globalizacja, która ma istotny wpływ na dostępność talentów i utrzymanie ich w organizacji. Dziś mamy do czynienia z różnicami kulturowymi, wyznania, wieku, płci, którymi organizacje muszą nauczyć się odpowiednio zarządzać i odpowiadać na potrzeby i oczekiwania.

Co w rzeczywistości kryje się pod pojęciem zarządzanie różnorodnością? Najczęściej pod tym hasłem, kryją się działania organizacji w zakresie przyciągania, pozyskiwania i utrzymywania, tzw. grup reprezentujących mniejszości, w tym kobiety i za tym idące działania aby odpowiednio „uzupełniać” zarząd czy wyższe stanowiska.

Inaczej rzecz ujmując, w głównej mierze chodzi o to aby eliminować dyskryminację i upewniać się, że każdy w organizacji ma równe szanse na to aby rozwijać się zawodowo.

W jednej z organizacji wprowadzono program mentoringu, który miał na celu zwiększenie ilości kobiet na stanowiskach zarządczych w organizacji. W tym programie mentorzy pracowali z mentee aby ustalić aspiracje mentee w odniesieniu do realizacji ścieżki zawodowej, a także ścieżki awansu. Zdefiniowano także czas, kiedy powinna nastąpić zmiana w karierze. Następnie określono i zaplanowano plan rozwoju ścieżki zawodowej i za tym idący plan rozwoju osobistego, a także oczekiwane rezultaty, które są niezbędne do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Poprzez implementację odpowiedniego programu mentoringowego, można wspierać każdy cel istotny z punktu widzenia organizacji. Jest to z pewnością narzędzie, które może być wykorzystywane w organizacji do zwiększania liczby kobiet na stanowiskach decyzyjnych i zarządczych. Jest to także narzędzie gdzie zarówno mentor, mentee, jak i sama organizacja korzysta.

« Powrót do listy wpisów