X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Komentarz do raportu "Gender Gap Report 2016"
Iwona Kozera, Fundator, Fundacja Liderek Biznesu
 
 

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami w dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, biznesu oraz polityki powiększa się z roku na rok. Światowe Forum Gospodarcze w Davos przewiduje, że równość zostanie osiągnięta dopiero za 170 lat, czyli w 2186 roku, przynajmniej tak wynika z właśnie opublikowanego raportu Global Gender Gap 2016. Rok temu było to 118 lat.

Polska jest na 38 miejscu na świecie - jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie kryteria. W dostępie i udziale kobiet w gospodarce Polska jest na 58 miejscu, w dostępie do edukacji na 31 miejscu. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia mamy 40 miejsce, a w dostępie do polityki 44.

Celem publikowanego od 10 lat raportu jest pokazanie czy poszczególne państwa dystrybuują swoje zasoby w sposób sprawiedliwy i równy, niezależnie od poziomu zamożności poszczególnych krajów. Światowe Forum Gospodarcze zwraca uwagę na:

•             Uczestnictwo w życiu gospodarczym - wysokość wynagrodzeń oraz zajmowane stanowiska,

•             Edukację - dostęp do podstawowego i wyższego wykształcenia,

•             Politykę - reprezentację w strukturach decyzyjnych,

•             Ochronę zdrowia - średnią długość życia oraz proporcje płci.

Raport pokazuje na ile poszczególne kraje zmniejszają (lub nie) te różnice.

Oceniono 144 państwa, na pierwszym miejscu jest Islandia. Pierwszą dziesiątkę tworzą (w kolejności zajmowanego miejsca): Finlandia, Norwegia, Szwecja, Rwanda, Irlandia, Filipiny, Słowenia, Nowa Zelandia oraz Nikaragua. To właśnie w Nikaragui nastąpiło największe poprawienie sytuacji kobiet. Podobnie było też w Słowenii i na Islandii.

Niestety, w skali wszystkich badanych krajów, sytuacja pogarsza się, i to istotnie z roku na rok. Dlatego tym bardziej istotne są działania naszej Fundacji. Nasze inicjatywy mające na celu rozwój kompetencji kobiet, na przykład poprzez warsztaty i programy mentoringowe, jak i również promowanie dobrych praktyk stosowanych w organizacjach już prowadzą do konkretnych wyników. Będziemy je kontynuować, aby w obszarze na który mamy wpływ zachodziły dalsze pozytywne zmiany.

Cały raport znajduje się tutaj

 

 

« Powrót do listy wpisów