X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Iwona Kozera, założycielka Fundacji Liderek Biznesu o Raporcie Global Gender Gap 2017
 
 

Równość płci jest rzeczą fundamentalną dla rozwoju gospodarczego oraz społecznego. Tymczasem, jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (WEF) – Global Gender Gap, w tym roku po raz pierwszy powolne, ale stabilne likwidowanie nierówności zostało zatrzymane. Pełna równość, w każdym badanym przez WEF aspekcie, zostanie osiągnięta za 100 lat.

Największa różnica pomiędzy mężczyznami i kobietami jest w dostępie do życia gospodarczego – tutaj nierówność, jeśli świat będzie podążał w niezmienionym tempie, skończy się dopiero za 217 lat!

Od 9 lat na szczycie rankingu jest Islandia, natomiast powiększyła się różnica pomiędzy nią a Norwegią i Finlandią, które także są na podium. Z Europy Środkowej jedynie Słowenia znalazła się w pierwszej dziesiątce. Polska spadła o jedno oczko w porównaniu z zeszłym rokiem i znalazła się na 39 miejscu. W sumie zbadano 144 kraje.

Pod względem uczestnictwa kobiet w życiu gospodarczym, Polska dokonała niewielkiego postępu. W zeszłym roku była na 58 miejscu, w tym jest na 55. Warto jednak podkreślić, że ów postęp jest naprawdę niewielki. Potwierdzają to także badania przeprowadzone w tym roku przez Fundację Liderek Biznesu, razem z firmą Kantar Millward Brown. Z pozytywnych informacji – wg WEF mamy prawie pełną równość w dostępie do ochrony zdrowia i jesteśmy, razem z grupą 33 państw, na pierwszym miejscu. To ogromny skok, ponieważ rok temu byliśmy na 40 miejscu. Jeśli chodzi o udział w życiu politycznym – też zanotowano poprawę – Polska znalazła się na 49 miejscu (w 2016 roku była 58). Nie zmieniła się natomiast kwestia dostępu do edukacji – nadal jesteśmy na 31 miejscu.

Niepokojące jest natomiast to, że Polska okazuje się być krajem z dużą nierównością wynagrodzeń – pod tym względem znalazła się dopiero na 102 miejscu. Oznacza to, że organizacje nie zwracają uwagi na zapewnienie równorzędnych płac, a tymczasem nie ma przecież żadnego powodu, aby kobiety zarabiały mniej niż mężczyźni za porównywalną pracę, zwłaszcza że światowa gospodarka odchodzi od kapitalizmu na rzecz "talentyzmu".

Jako Fundacja Liderek Biznesu od lat wskazujemy, że jest wiele dróg dojścia do celu, jakim jest większy udział kobiet w kierowaniu przedsiębiorstwami. Być może zmiany przyspieszy nowe prawo wymagające, by od 2018 roku niektóre duże spółki publikowały raport o niefinansowych aspektach swojej działalności. Raport musi zawierać informacje dotyczące polityki różnorodności obejmującej wiek, płeć, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Organizacje muszą ujawnić cele polityki różnorodności, sposoby jej realizacji oraz jej efekty. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo nie posiada takiej polityki, musi wyjaśnić, dlaczego nie realizuje zadań wynikających z ładu korporacyjnego.

Głównym powodem tych wymogów jest upowszechnienie stosowania ładu korporacyjnego, a tym samym zdobycie większego zaufania wśród istniejących i potencjalnych akcjonariuszy oraz całego rynku. Szacuje się, że takie raporty będzie tworzyło około 300 organizacji zainteresowania publicznego.

Jednak podstawowym elementem koniecznych zmian zawsze pozostanie kultura organizacji.

Cały raport znajdą Państwo TUTAJ.

 

 

« Powrót do listy wpisów