Talenty na srebrnej tacy? czyli dlaczego warto stawiać na osoby 50 plus czyli tzw. silversów

Marcowe spotkanie z cyklu HR4Diversity, poświęcone zostało problemowi age'izmu i wyzwaniom, jakie stoją przed pokoleniem silversów (osób w wieku 50) na rynku pracy.

W trakcie spotkania poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących age'izmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy. Pracodawcy mają przed sobą wiele wyzwań związanych z walką z tym zjawiskiem. Dyskryminacja osób 50+ na etapie rekrutacji nadal jest obecna, dlatego konieczne jest zwalczanie stereotypów, które przyczyniają się do marginalizacji tej grupy wiekowej. Istotne jest również zmienianie poglądów pracodawców i całego społeczeństwa na temat osób w wieku 50+.

Ważnym aspektem omawianym podczas spotkania była konieczność łączenia pokoleń w miejscach pracy. Różnorodność, która wynika z obecności pracowników różnych grup wiekowych, jest cennym aktywem organizacji. Jednym z narzędzi skutecznym w integracji i wymianie doświadczeń między pokolenia okazał się mentoring odwrócony.

Debatowano również na temat możliwości rozwoju zawodowego osób w wieku 50+. Panelistki podkreślały, że istnieją różne ścieżki kariery, takie jak: pozostanie w obecnej firmie, pełnienie roli interim managera, zmiana branży (np. poprzez wejście w branżę IT) oraz założenie własnej działalności gospodarczej lub start-upu.

Spotkanie HR4Diversity przyniosło cenne wnioski dotyczące walki z ageizmem w miejscu pracy. Zauważono zmianę w tradycyjnym modelu życia zawodowego (edukacja - praca - emerytura), w której coraz częściej pojawia się potrzeba różnorodnych zawodów, dłuższej aktywności zawodowej i nowych strategii spędzania czasu wolnego. Przedstawiciele organizacji podkreślili, że warto uwzględniać te zmiany w planowaniu inicjatyw HR-owych w firmach.

Spotkanie HR4Diversity skupiło się na problemie ageizmu w miejscu pracy oraz przedstawiło sposoby walki z tym zjawiskiem. Dzięki zaangażowanej dyskusji i wymianie doświadczeń, uczestnicy spotkania zdobyli nowe spojrzenie na tę tematykę i zyskali praktyczne wskazówki dotyczące budowania bardziej różnorodnych i inkluzywnych miejsc pracy.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować zaangażowanym w dyskusję ekspertkom, które wzięły udział w panelu dyskusyjnym:

Agnieszce Kulikowskiej, starszej partnerce Page Executive,

Joannie Pruszyńskiej-Witkowskiej, prezesce Future Collars,

Izabeli Klusek, prezesce Cleanstock,

Małgorzacie Tomasik, wiceprezesce Fundacji Razem dla różnorodności w biznesie

oraz Agnieszce Maciejewskiej, Członkini Zarządu FLB
i prowadzącej spotkanie Magdzie Gerze-Pikulskiej, mentorce biznesowej, HR dyrektorce.