X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Szczęśliwego Nowego Roku - gdzie szukać szczęścia w 2021? Poznaj 5 sprawdzonych inspiracji.
Agnieszka Bilińska
 
 

Życzenia na nowy rok, które zazwyczaj dotyczą szczęścia, wbrew pozorom zawierają bardzo istotną mądrość i przesłanie. Początek roku to zwykle czas robienia planów, wyznaczania celów i szeroko pojętego „ogarniania siebie” na początek nowego. Dobrze, jeżeli w tym czasie towarzyszy nam chwila refleksji nad tym co nazywamy szczęściem.

Co takiego możemy zrobić, aby życzenia szczęścia na nowy rok spełniły się?

Jeżeli na samym początku posłuchamy inspiracji Woltera: „Postanowiłem być szczęśliwy, ponieważ to dobre dla zdrowia”, to tym bardziej docenimy sens kolejności tego, co może być istotnym dla nas drogowskazem na nowy rok i stworzymy sobie własną szczepionkę szczęścia.

My ludzie często poszukujemy szczęścia w czynnikach zewnętrznych. Każdy z nas zna zapewne powiedzenie „Będę szczęśliwy jak tylko…. coś się wydarzy” uzależniając w ten sposób własne nastroje od tego co będzie lub nie. Można i tak, chociaż ten sposób budowania szczęścia nie jest trwały i nie ma solidnych fundamentów.

Tymczasem cały nurt psychologii pozytywnej proponuje nam inne podejście, bardziej wymagające, ale zdecydowanie solidniejsze i trwalsze. Praktycznych sposobów na budowanie poczucia szczęścia jest wiele, ale poniżej lista pięciu moich ulubionych, sprawdzonych i rekomendowanych:

  1. Umieść szczęście w hierarchii osobistych wartości

Wartości, czyli to, co jest dla nas w życiu ważne. Każde dobre szkolenie dla liderów zawiera ćwiczenie na temat wartości. Uświadomienie ich sobie i realizowanie w codziennym życiu to ważny element przywództwa. Zapisz swoje najważniejsze wartości. Sprawdź czy wśród nich jest szczęście. Nadaj szczęściu swoją własną definicję. Regularnie sprawdzaj jak realizujesz swoje wartości w codziennym życiu. Jeżeli na liście masz szczęście, będzie łatwiej. Co najważniejsze – pamiętaj, że szczęście to przede wszystkim uczciwość wobec siebie samego.

  1. Dobrze zaczynaj każdy dzień

Niezwykle ważne jest w jaki sposób zaczynasz każdy dzień, a właśnie to zależy od ciebie. Zaczynaj dzień z pozytywnym nastawieniem. Wykorzystując ideę self-coachingu, zadaj sobie kilka pytań na dzień dobry i podnieś w ten sposób swoją pozytywną energię. Co dobrego dzisiaj się wydarzy? Co pozytywnego dzisiaj mnie spotka?

  1. Ciesz się z małych rzeczy

Wiem, że łatwo powiedzieć, ale to właśnie jest jedna z teorii szczęścia. Zacznij zauważać i doceniać drobne rzeczy i zwykłe chwile. Klasyczne ćwiczenie z psychologii pozytywnej: znajdź trzy dobre rzeczy lub momenty na koniec każdego dnia. Włóż wysiłek, aby szukać pozytywów, a nie tego co było złe, a zobaczysz różnicę po kilku tygodniach. Szczęście bowiem nie przyjdzie samo, trzeba się trochę nad nim napocić. Tak naprawdę leży ono w prostocie i regularnym przestawianiu myśli na to co dobre, małe i przez to często niezauważalne.

  1. Sprawdzaj swoje nawyki

Nasze życie w większości składa się z nawyków, czyli automatycznych zachowań, które weszły nam w krew i robimy je w miarę łatwo, często nie zdając sobie z nich sprawy. Warto czasami zatrzymać się i sprawdzić swoje nawyki. Po to, aby świadomie zrezygnować lub ograniczyć te, które mogą być dla nas źródłem smutku lub generować negatywne nastroje. Jak pisała Wisława Szymborska „Wielkie to szczęście nie wiedzieć dokładnie w jakim świecie się żyje”. Czy naprawdę musisz być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami płynącymi dzisiaj ze świata?

  1. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Podobno szczęście jest zaraźliwe. Zdaniem Christophe Andre „I nie zapomnij być szczęśliwy” badania wykazały, że częste przebywanie w towarzystwie ludzi pozytywnych i szczęśliwych, zwiększa nasz poziom szczęścia. To przecież ty decydujesz kim się otaczasz. Buduj swój szczęśliwy network świadomie, samemu decydując kto się w nim znajdzie. Jeżeli  możesz, trzymaj się z dala od ponuraków oraz tych, którzy hamują lub ograniczają twój rozwój.

Szczęśliwego Nowego Roku!

© Agnieszka Bilińska. Wszystkie prawa zastrzeżone | https://www.trustedcommunication.pl


 

« Powrót do listy wpisów