X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Czym jest dla Ciebie partnerstwo w biznesie?
Iwona Kozera, Deputy Managing Partner for EMEIA Consulting, EY
 
 

Partnerstwo w biznesie to przede wszystkim równe szanse dla każdego i stosowanie takiej samej miary przy ocenie zdolności, efektywności czy wyników pracy. To zrozumienie i szacunek dla istniejących różnic oraz umiejętność korzystania z tej różnorodności.

Wydaje się to oczywiste, jednak często wyzwaniem staje się wprowadzenie powyższych definicji w życie. Z powodu stereotypów, przyzwyczajeń czy przekonań kulturowych niejednokrotnie nie dostrzegamy nawet, że reguły te są łamane. Zwykle nieświadomie i bez złych intencji.

Dlatego w EY kładziemy nacisk na budowanie równości podczas codziennej pracy. Jeśli zdarzają się sytuacje, w których jej brakuje, podejmujemy działania by zostało to zauważone, co pozwala zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości. Przykładem takiej sytuacji może być spotkanie, którego uczestnicy mniejszą wagę przykładają do rozwiązania proponowanego przez kobietę. Pierwszym krokiem do zmiany takiej postawy jest uświadomienie osobom zaangażowanym, że powodem tego typu zachowań są nawyki i schematyczne myślenie. Podejście to wspierane jest również przez osoby pełniące role tzw. People Partners w naszej firmie, których zadaniem jest czuwanie nad równym traktowaniem pracowników.

Stereotypy są przeszkodą stojącą na drodze partnerstwa, jednak musimy pamiętać, że nie są to tylko stereotypy istniejące w świadomości mężczyzn. Kobiety także ulegają stereotypowemu myśleniu przez co same blokują swój rozwój. W wielu firmach wraz z kolejnymi etapami ścieżki zawodowej obserwowany jest spadek liczby pracujących kobiet. W naszej organizacji zachęcamy kobiety do sięgania po ważniejsze, bardziej odpowiedzialne role w firmie. Dostrzegamy, że potrzeba takiego wsparcia jest szczególnie ważna w okresie, gdy decydują się na powiększenie rodziny. Niezbędne są wtedy zarówno procesy umożliwiające kobiecie gładki powrót do obowiązków służbowych (takie jak elastyczny czas pracy) jak i przekonanie, że może pozostać cennym członkiem zespołu projektowego godząc nowe obowiązki z tymi zawodowymi.

Jednocześnie pamiętamy, że trudno o partnerstwo w biznesie gdy brakuje partnerstwa między kobietami i mężczyznami poza środowiskiem pracy. Dlatego postrzegamy edukację jako niezbędny element zmian. Zdajemy sobie sprawę, że łączenie obowiązków służbowych z prywatnymi jest coraz trudniejsze wraz z rozwojem kariery i staramy się pokazywać pracownikom (zarówno kobietom jak i mężczyznom), że współpraca jest niezbędna do osiągnięcia równowagi między tymi obszarami.

Żyjemy w społeczeństwie przyzwyczajonym do innej roli kobiety niż liderka biznesu. W rzeczywistości nie ma jednak powodów, dla których kobiety nie miałyby być cenionymi ekspertkami czy pretendować do stanowisk zarządczych i dobrze sprawdzać się w tych rolach. Natomiast ze względu na uwarunkowania kulturowe i istniejące przekonania, widzimy potrzebę promowania takiej drogi rozwoju np. poprzez mentoring i szkolenia. Umożliwiamy ambitnym i zdolnym kobietom podjęcie drogi menadżerskiej i zachęcamy je, by pokonywały obawy z tym związane.

Również globalnie rozwój kobiet jest bardzo istotnym tematem w EY. Dlatego też  możemy cieszyć się miejscem w dziesiątce firm, które Amerykańskie Stowarzyszenie Kierowniczek (NAFE) oceniło jako „najlepsze dla kobiet”, czyli takie gdzie mogą się rozwijać i liczyć na awans.

« Powrót do listy wpisów