X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Charyzma - dar czy kompetencja?
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication
 
 

Charyzma. Tajemnicza cecha lidera. W języku greckim charisma czyli „dar”. Słowo zaczerpnięte z teologii, gdzie określało jednostki obdarowane „darem bożym”. Zapewne stąd większość z nas twierdzi, że musisz się z nią urodzić.

Obecnie charyzma utożsamiana jest z nieodłączną cechą przywódcy. Charyzma, czyli „to coś”, co sprawia, że ludzie intuicyjnie podążają za tobą. Charyzma, czyli unikalny zestaw cech lidera, który czyni go wyjątkowym na tle innych ludzi.

Ostatnie badania nad charyzmą  potwierdzają, że charyzma to nie dar, ale kompetencja, którą można świadomie budować. Co więcej, ma ona bardzo dużo wspólnego z umiejętnością bycia w pełni obecnym.

Badania wskazały na sześć kluczowych kompetencji i zachowań osoby charyzmatycznej (na podstawie „The Happiness Track” Emma Seppala, Science Director of Stanford’s).

Są to:
- Empatia
- Umiejętność słuchania
- Kontakt wzrokowy
- Entuzjazm
- Pewność siebie
- Umiejętne przemawianie publiczne

Jak widać, charyzma ma bardzo silne powiązanie z umiejętnością bycia absolutnie obecnym, przekierowania myśli na aktualną sytuację i dobrej koncentracji. Skuteczni liderzy to potrafią.

Osoba charyzmatyczna potrafi wywierać wpływ, bowiem komunikuje się z innymi w wyjątkowy sposób. Masz wrażenie, że rozmawiając z tobą jesteś dla niej osobą wyjątkową i najważniejszą, nawet jak mówi w tym czasie do grupy osób. Mix powyższych sześciu zachowań w odpowiednich proporcjach pozwoli zbudować tobie charyzmę.

Mam wrażenie, że charyzma zaczyna nabierać szczególnego znaczenia i być może zaczyna być cechą unikalną, a jednocześnie łatwiejszą do świadomego budowania. Spotykam wiele osób, które niby są obecne fizycznie, a mentalnie ich myśli krążą w mailach, sms-ach i sprawach do załatwienia w innej wirtualnej rzeczywistości. Tymczasem niewiele potrzeba, aby zmienić nawyki i zacząć świadomie budować charyzmę opartą na dobrych relacjach międzyludzkich i byciu w pełni obecnym.

 

« Powrót do listy wpisów