X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Kobieca perspektywa przywództwa. Pięć najważniejszych kompetencji lidera.
Agnieszka Bilińska - Executive Coach, Mentor, CEO w firmie doradczej Trusted Communication 1
 
 
Jakie kompetencje przywódcze są istotne z punktu widzenia kobiet? Na jakie najważniejsze kompetencje wskazują kobiety w dzisiejszym świecie biznesu? Jakie cechy są ich zdaniem kluczowe, aby stać się skutecznym liderem? 
 
Ponad 100 kobiet liderek wzięło już udział w otwartym programie Leading Women, który organizujemy wraz z Fundacją Liderek Biznesu. W czasie pracy warsztatowej spośród wielu kompetencji uczestniczki konsekwentnie wskazują na pięć najważniejszych cech lidera, które ich zdaniem są najbardziej istotne w budowaniu postawy przywódczej. Ich spójny punkt widzenia jest o tyle ciekawy, że miejscem pracy uczestniczek programu Leading Women są duże i małe firmy, własne przedsiębiorstwa oraz organizacje non profit.
 
Z perspektywy kobiet najważniejsze cechy skutecznego lidera to:
 
Świadomość siebie i pewność siebie
Klucz do świadomego przywództwa: poznaj siebie, swoje mocne strony i talenty. Poznaj siebie i swoje zachowania w różnych sytuacjach. Zbuduj autentyczną pewność siebie na swoich atutach. Zarządź sobą i swoją energią tak, aby dały tobie siłę do działania. Świadome przywództwo wymaga spójności wewnętrznej, konsekwencji i wiary we własne możliwości.
 
Charyzma
Nieodłączna cecha lidera. „To coś”, co sprawia, że ludzie podążają za tobą. Jedne z ostatnich światowych badań potwierdzają, że charyzma to nie dar, tylko kompetencja, którą można świadomie budować. Charyzmatyczny lider potrafi wywierać pozytywny wpływ na ludzi i społeczeństwo.
 
Odwaga
Odwaga rozumiana jako umiejętność podejmowania decyzji i ryzyka w różnych momentach. Decyzji właściwych, dostosowanych do sytuacji wraz z odpowiednio skalkulowanym ryzykiem. Odwaga również jako przewidywanie jaki wpływ moja decyzja będzie miała na innych. 
 
Wizja
Umiejętność wyznaczania wizji, celów i kierunków działania. Lider wie dokąd zmierza i wie czego chce. Widzi wyższy cel i potrafi go dobrze zdefiniować. Jest w stanie zobaczyć siebie i swoją organizację w perspektywie kilku lat do przodu.
 
Umiejętność współpracy i komunikacji
Przywództwo to relacje. Lider ma zdolność komunikowania się w sposób taki, że czujesz szacunek, zrozumienie i wyjątkowość. Ta kompetencja nabiera szczególnego znaczenia w czasach digital i wyjątkowej szybkości biznesowej. Lider tworzy taki zespół, który jest zaangażowany i dobrze ze sobą współpracuje. 
 
 
« Powrót do listy wpisów