X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Warsztat z Wojciechem Hamanem "Z psychologii Szefa, czyli jak przekazać trudną decyzję"
 
 

18.10 w poznańskiej Concordia Design odbyły się warsztaty „Z psychologii Szefa, czyli jak przekazać trudną decyzję” z Wojciechem Hamanem.

Wojciech Haman jest z wykształcenia psychologiem. Przez 12 lat pracował jako terapeuta i trener. Dziś jest szefem, trenerem, coachem i autorem książek:  Docenić konflikt, Handlowanie to gra, Psychologia szefa, Coaching narzędziowy.

Podczas warsztatu zdefiniowaliśmy główne wyzwania związane z rolą przełożonego. Okazało się, że najważniejsze jest przekazanie zespołowi motywacji z własnej, osobistej perspektywy. To uwiarygadnia osobę przełożonego i pozwala zarządzić projekcjami (czyli wyobrażeniami pracowników na temat szefa)  i odbieraniem jego decyzji – zwłaszcza tych emocjonalnie trudnych.

Kolejny ważny punkt związany był z zasadami komunikacji na linii szef – podwładny. Najważniejsze są tu otwartość i odwaga do rozmowy na wszystkie tematy, także te najtrudniejsze, podczas których padają trudne pytania. Okazuje się, że zadawanie pytań – zwłaszcza tych trudnych – to także sztuka, którą można trenować.

Poruszyliśmy również ciekawy temat specyfiki polskich szefów, którzy w odniesieniu do szefów innych nacji są naprawdę świetni – odporni na stres, potrafią pracować bez procedur, kiedy tych zabraknie. Kuleje u nas natomiast komunikacja na poziomie argumentów – zamiast rzeczowych dyskusji napotykamy często przepychanki o to, kto ma rację.  Porozumienie z zespołem osiągamy dopiero na poziomie potrzeb i motywacji, czyli emocji – kolejny dowód na to, że warto nad tym pracować.

Z największym zainteresowaniem spotkał  się temat odmowy – w jaki sposób ją komunikować, aby została właściwie odczytana, zwłaszcza w sytuacji kiedy odmawiamy szefowi.

Warsztat zawierał wiele praktycznych ćwiczeń w podgrupach, gdzie uczestnicy mogli ćwiczyć i próbować różnych sposobów komunikacji szefowskiej, a także sztuki negocjacji i targowania się w obu rolach: szefa i przełożonego.

 

  

  

  

  

  

« Powrót do listy wydarzeń