X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Letnie Spotkanie Liderek i Liderów
 
 

Tym razem spotkaliśmy się po to, by poznać i przedyskutować wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Liderek Biznesu "Partnerstwo w biznesie 2014".

Wyniki zaprezentowała Katarzyna Twarowska - Prezes Fundacji oraz Dyrektor w dziale audytu w EY i Real Estate Assurance Leader na Europę Centralną i Południową, a skomentowała je dr Katarzyna Staszyńska z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Okazało się, że praktycznie 2/3 organizacji w Polsce nie ma żadnych regulacji dotyczących równości płci na stanowiskach kierowniczych. Tymczasem ponad 70% kobiet wyraźnie deklaruje, że chce zostać liderem, dla 88% rozwój zawodowy jest bardzo ważny, a 76% realizuje swoją karierę zawodową zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami. Iwona Kozera, fundatorka Fundacji Liderek Biznesu, Partner i Szef Grupy Rynków Finansowych EY na Europę Centralną i Południową, podkreśliła, że Fundacja koncentruje się przede wszystkim na merytorycznym wsparciu rozwoju kobiet i to przy współpracy z mężczyznami. Bez takiego wsparcia - dodała - same parytety nie są rozwiązaniem.

Tylko 6% badanych było zdania, że kobiety mogą liczyć na pomoc innych kobiet. Jestem przekonana - mówiła Katarzyna Twarowska - że kobiety, które osiągnęły sukces, przeszły swoją drogę kariery i dziś są liderkami, mają ogromny potencjał i doświadczenie, którym mogą się dzielić z innymi kobietami. Ich sukces może być inspiracją dla wielu kobiet, więc apelowała: "Kobiety, wspierajmy się, bo to w nas jest siła!"

Tym samym jednym z głównych tematów panelu, prowadzonego przez Iwonę Kokoszkę, dziennikarkę biznesową oraz Romana Młodkowskiego, założyciela TVN CNBC, było pytanie czy parytety są konieczne oraz jak zachęcać kobiety do sięgania po najwyższe stanowiska kierownicze w ich firmach.

Alicja Kornasiewicz, Dyrektor Zarządzający Morgan Stanley na Europę Środkowo-Wschodnią uważa, że potrzebna jest szeroka edukacja społeczeństwa i pokazanie, jakie korzyści wynikają z większego udziału kobiet w zarządzaniu firmami. Jej zdaniem bardzo interesujące są rozwiązania francuskie, które niosą za sobą negatywne konsekwencje finansowe dla członków zarządów tych firm, które nie spełniają wymogów parytetu.

Magdalena Nawłoka, wiceprezes Zarządu Allianz Polska, uważa, że obecność nawet jednej kobiety w zarządzie zmienia kulturę całej firmy. Potrzebne są rozwiązania prawne, ale - dodała - trzeba stawiać na kompetencje.

Z kolei Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska, podkreślał, że zrównoważone zarządy stają się coraz powszechniejsze w Europie, a polska gospodarka, konkurując na tym samym rynku, zderzy się z kobietami. Jeśli chcemy wygrać, powiedział, musimy się zmienić i zwiększyć udział kobiet w zarządach polskich firm.

Podczas dyskusji pojawiały się rozmaite pomysły, które miałyby ułatwić kobietom karierę zawodową, takie jak wspieranie utalentowanych kobiet, elastyczny czas pracy, programy wdrażania do pracy po urlopach macierzyńskich. Jarosław Bachowski-Ciura, prezes firmy headhunterskiej Egon Zehnder, radził: nawet jeśli macie wątpliwości, czy powinnyście podejmować się trudnego projektu lub czy jesteście w stanie poświęcić zadaniu rodzinny czas, na rozmowie z szefem, obecnym czy potencjalnym, zawsze mówcie stanowczo „tak”. Tak robią mężczyźni - dodał.

W trakcie spotkania wszyscy uczestniczy przedstawili swoje pomysły dotyczące powstającej, z inicjatywy Fundacji, Akademii Przywództwa. Więcej informacji o Akademii Przywództwa już wkrótce!

« Powrót do listy wydarzeń