X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Webinar z cyklu: #EkspertFundacji Katarzyna Karpa-Świderek, Rzeczniczką Prasową WWF Poland
 
 

Nowy raport Fundacji WWF, pt.  „COVID 19: pilne wezwanie do ochrony ludzi i przyrody", wskazuje kluczowe czynniki środowiskowe powodujące rozprzestrzenianie się groźnych patogenów. To głównie handel i konsumpcja gatunków dzikich zwierząt wysokiego ryzyka. Jednak równie ważne są zmiany sposobu użytkowania gruntów prowadzące do wylesiania, zwłaszcza w wyniku rozwoju rolnictwa i niezrównoważonej intensyfikacji produkcji żywności. Pora na zmiany!* W Fundacji Liderek Biznesu jesteśmy przekonani, że współcześni liderzy są zobligowani do podejmowania działań obejmujących budowanie globalnej świadomości, związanej z odpowiedzialnym społecznie - wspieraniem naszego ekosystemu i budowaniem symbiozy biznesu z przyrodą. W tym właśnie duchu, 26 czerwca br. w ramach cyklu: #EkspertFundacji, Agnieszka Maciejewska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu – zaprosiła do bloku eksperckiego Katarzynę Karpę-Świderek, Rzeczniczkę Prasową WWF Polska. Tematem spotkania był: "Człowiek, a przyroda w trakcie pandemii. Jak mądrze działać by chronić środowisko naturalne, od którego zależymy?"

W trakcie webinaru zostały podjęte m.in. takie tematy jak: Jak pandemia wpływa na nasze środowisko? Czy era COVID-19, to czas budzenia się empatii w ludziach? Czego zdążyliśmy się już nauczyć, a czego ciągle uczymy się o sobie i o środowisku? Jak ogromny wpływ na świat i otoczenie – ma każdy z nas? Co powinniśmy zrobić w obronie przyrody? Po co nam właściwie dzika przyroda, skoro mamy miliony zwierząt hodowlanych?

Katarzyna Karpa-Świderek, podkreślała – „…powinniśmy żyć ekologicznie, dzięki czemu bez większego wysiłku pozwolimy Ziemi łapać oddech na co dzień, a nie tylko w pandemii. Nikt inny tylko właśnie człowiek nakręca konsumpcję, jednocześnie marnotrawiąc zasoby planety i wyczerpując je w zastraszającym tempie. Na świecie co roku wyrzuca się 88 mln ton jedzenia jedzenia, czyli jedna trzecia produkowanej żywności jest marnowana. Oczywiście marnuje się ona nie tylko z racji złych nawyków konsumentów, ale na każdym etapie - od wytworzenia do konsumpcji”.

Nasz ekspertka podkreślała również, że rządy państw krajów rozwiniętych, w tym Polski, oraz wszyscy ich obywatel powinni implementować gospodarkę o obiegu zamkniętym (circular economy), jest to koncepcja gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania.

Katarzyna Karpa- Świderek zainspirowała naszych gości opowieścią pełną troski o naturę i wypełnioną obszernie merytoryką - zapraszając m.in. do odwiedzenia magicznych zakątków naszego kraju tj.  polska Amazonka, czyli rozlewiska Narwii, albo piaski Sahary, które w Polsce ukrywają się w Słowińskim Parku Narodowym. Ekspertka zaprosiła uczestników webinaru również do zagrania w nietypową wirtualna grę stworzoną przy udziale WWF, która pozwala śledzić swój własny ślad węglowy. Narzędzie oblicza ilość wyemitowanego dwutlenku węgla (CO2) jaka wytworzy się podczas wybranego przez gracza procesu i przelicza ją dla zobrazowania na kilometry przejechane samochodem. (https://www.wwf.pl/aktualnosci/sledz-swoj-slad-weglowy). Możemy również dzięki specjalnemu kalkulatorowi wyliczyć swój tzw. „ślad ekologiczny” (Ecological Footprints), który określa nasz wpływ na środowisko. Czyli dokładnie ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów. Wynik podawany jest w hektarach globalnych na osobę. (https://footprint.wwf.org.uk/#/)

Agnieszka Maciejewska podzieliła się również z gośćmi webinaru, ważną informacją dla Fundacji Liderek Biznesu. Mianowicie Fundacja dołączyła do akcji „symbolicznej adopcji” niedźwiedzia brunatnego, zagrożonego gatunku w Polsce, który obecnie posiada jedynie 110 osobników, akcja ta umożliwia gromadzenie funduszy aktywne wspieranie tych zwierząt. Oczywiście każdy, kto chce dołączyć do tej wirtualnej adopcji może zrobić to za pośrednictwem strony WWF (https://pomagam.wwf.pl/).

Fundacja Liderek Biznesu prowadzi cykl webinarów merytorycznych, in.: #LiderkawZmianie, #LiderwZmianie, #EkspertFundacji, KobietyNaRynakachFinanansowych  < zapraszamy do skorzystania TUTAJ >

Pozostańmy w kontakcie - już wkrótce kolejne webinary Fundacji Liderek Biznesu. Do zobaczenia online!


*za: „WWF ostrzega: warunki sprzyjają kolejnym pandemiom” https://www.wwf.pl/aktualnosci/wwf-ostrzega-warunki-sprzyjaja-kolejnym-pandemiom

 

« Powrót do listy wydarzeń