X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Śniadanie z Liderką - Małgorzatą Romaniuk - Wiceprezes Zarządu Banku BPH
 
 
Grudniowym gościem „Śniadania z liderką” była Małgorzata Romaniuk, Wiceprezes Zarządu banku BPH. Spotkanie poprowadziła Krystyna Boczkowska, przez wiele lat Prezes firmy Bosch w Polsce. Połączenie ich doświadczenia zawodowego oraz zaangażowanie w sprawy związane ze wspieraniem rozwoju zawodowego kobiet były podstawą niezwykle ciekawej dyskusji i wymiany obserwacji na temat różnorodności w biznesie. 
 
Od lat podstawowym problemem jest nierówny udział kobiet i mężczyzn w sprawowaniu najwyższych funkcji w przedsiębiorstwach. Mimo faktów pokazujących, że firmy kierowane przez kobiety osiągają lepsze wyniki finansowe, ich reprezentacja w zarządach pozostaje na stałym, niskim poziomie. Za kobietami, poza ich wykształceniem i merytorycznym przygotowaniem, przemawia także styl przywództwa. Zdaniem Małgorzaty Romaniuk czas męskiego stylu zarządzania się kończy, co nie oznacza, że czas mężczyzn w biznesie się kończy. Wręcz przeciwnie, różnorodność to konieczny równy udział kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych. Młode pokolenie oczekuje empatii, przywództwa opartego na wartościach i autentyczności. Te umiejętności bez wątpienia przynoszą kobiety do organizacji. 
 
W jej przypadku właśnie połączenie kompetencji merytorycznych oraz miękkich było drogą do awansu i objęcia strategicznej roli w banku BPH. Jak przyznała, potrzebna jej była jeszcze jedna cecha – odwaga. Tej nigdy jej nie brakowało. Do tego samego zachęcała uczestników spotkania. „Miejmy odwagę zapytać prezesa czy szefa HR, dlaczego nie ma kobiet w zarządzie? Co sprawia, że ich nie ma i co możemy zrobić, aby to zmienić?” – mówiła. Odwaga dla niej jest tym – co może każdy leader wnieść do zarządów – ostatecznie nie wypracuje się niczego nowego i wartościowego, jeśli wszyscy mają to samo zdanie.
 
Małgorzata Romaniuk zachęcała też do dyskutowania na temat równości szans kobiet w biznesie na wszystkich możliwych forach. W ten sposób można zmienić świadomość i wprowadzić zmiany. Bank BPH jest unikalnym w świecie finansów przykładem równowagi na wszystkich szablach zarządczych. Zrównoważony skład zarządu to efekt konsekwentnych działań na rzecz wzmacniania kompetencji przywódczych kobiet poprzez sieć Women's network, której sponsorem w GE był Jack Welch, znany z powiedzenia, że kompetencje nie mają płci. Zdaniem naszego gościa osobiste zaangażowanie lidera organizacji jest ważnym sygnałem świadczącym o powadze tematu i zwiększa szanse na powodzenie projektu. Równie ważnym elementem budowania kultury różnorodności jest przykład kobiet – role models, którym udaje się realizować zawodowo i osiągać sukcesy. „Cieszę się, że raport „Kobiety w finansach”, który powstał przy współpracy banku BPH, potwierdził moje obserwacje: tam gdzie są tzw. kobiece role models, tam zwiększa się udział kobiet w kadrze zarządzającej” – powiedziała Małgorzata Romaniuk.
 
Dojrzałe liderki to zapewnienie ciągłości biznesu i możliwość dzielenia się wiedzą z młodszymi. W „silver generation” widzi źródło mentorek, doradczyń i trenerek. Dlatego bierze udział w programach mentoringowych jako mentor i nie zapomina o własnym rozwoju. 
Na koniec przekazała kilka rad dla młodych menedżerek. Oprócz odwagi, otwartości na zmiany i reagowania na potrzeby swojej organizacji, warto poświęcać regularnie czas na lepsze poznanie siebie, swoich mocnych stron, zrozumienia wartości, którymi się kieruje, wręcz zrobienia listy swoich mocnych stron i tego, co się wnosi do firmy. Zrozumienie tego pomaga nam w świadomy sposób kształtować swoją karierę. Nasze umiejętności i wartości są cenne dla firm i jedynie musimy je umieć dobrze wykorzystywać a czasami promować.
« Powrót do listy wydarzeń