X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Kobiety w spółkach giełdowych. Indeks Fundacji Liderek Biznesu - inauguracja Raportu na GPW.
 
 

10 listopada 2023 roku w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta premiera Raportu “Kobiety w spółkach giełdowych. Indeks Fundacji Liderek Biznesu”. 

 

POBIERZ RAPORT

 

 

Raport Fundacji Liderek Biznesu podsumowuje ostatnie 6 lat udziału kobiet we władzach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Dane są tylko nieznacznie lepsze od tych sprzed lat. W opublikowanym dokumencie przedstawione są zestawienia, precyzyjne narzędzia badawcze oraz komentarze ekspertek i ekspertów. Ponadto Fundacja Liderek Biznesu opracowała własny Indeks FLB, którym zmierzyła i będzie mierzyć udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek.

 

Dodatkową motywacją do opracowania Raportu była Dyrektywa UE zobowiązująca państwa członkowskie, aby do czerwca 2026 roku przynajmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich stanowisk kierowniczych dużych spółek giełdowych, zajmowały osoby niedostatecznie reprezentowanej płci. Ten przepis jest miarą wyzwania, jakie stoi przed biznesem w Polsce.

Wydarzenie prowadziła Katarzyna Buchert-Milewska, Dyrektorka Zarządzająca FLB. Po krótkim wstępie Iwony Kozery, Założycielki Fundacji Liderek Biznesu i Mateusza Pociaska, Przewodniczącego Rady Programowej FLB, na scenę zaproszono Annę Sirocką, Prezeskę FLB i Monikę Jezierską, Członkinię Zarządu FLB, które przedstawiły wyniki Raportu. 10,8% i 17,4% to udział kobiet odpowiednio w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW na koniec 2022 roku. Zaprezentowano również listę liderów i maruderów oraz autorski indeks Fundacji. Jego optymalna wartość, czyli równy udział kobiet i mężczyzn we władzach spółek, wynosi 100. Średni wynik indeksu polskich spółek giełdowych na koniec 2022 roku wyniósł 30. Poruszono również temat wspomnianej już wcześniej dyrektywy unijnej oraz zaproponowano sposoby osiągnięcia sukcesu we wdrażaniu polityki równości płci w organizacjach. Wśród nich znalazły się programy rozwojowe (np. organizowane przez Fundację warsztaty) lub profesjonalny mentoring (np. Program Mentoringowy czy Szkoła Mentorów Biznesu).

Drugą częścią spotkania był panel dyskusyjny z udziałem publiczności. W jego ramach szukano przyczyn obecnego stanu rzeczy oraz rozważano możliwe rozwiązania na rzecz większego udziału kobiet w zarządzaniu firmami. Przedstawiciele największych polskich firm dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w tym temacie. 

W panelu wzięli udział:

  • Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego S.A.
  • Aleksandra Cisłak-Wójcik, prof. Uniwersytetu SWPS
  • Arkadiusz Gęsicki, Partner Zarządzający EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich
  • Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
  • Marta Wrochna-Łastowska, Członkini Zarządu, Obszar Strategii Finansowej, Grupa Żabka

Moderatorką była Iwona Kozera.

 

 

Bardzo dziękujemy partnerom i partnerkom Raportu:

EY, EY Parthenon, ING Bank Śląski S.A., Żabka Group, GPW, SGH, SWPS Innowacje.

Dziękujemy panelistkom i panelistom za głos w dyskusji oraz wszystkim obecnym za zaangażowanie i obecność.

 

Najważniejsze są wnioski płynące ze spotkania i lektury samego Raportu. Pomimo negatywnych wyników patrzymy na przyszłość z optymizmem. Mamy nadzieję, że wspólnie dokonamy realnej zmiany. 

 

Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania na naszym kanale YouTube.

 

POBIERZ RAPORT

 

 

« Powrót do listy wydarzeń