Kalejdoskop kultur: wyzwania i szanse etnicznej różnorodności w zespołach.

Swoimi wskazówkami i przemyśleniami na temat pracy w grupach zróżnicowanych etnicznie podzielili się:
  • Karolina Lignar-Paczocha – socjolożka, edukatorka, coach i ekspertka HR;
  • Agnieszka Romańczuk – Global HR Business Partner w TE Connectivity;
  • Aleksandra Tetiurka – Senior P&C Business Partner w Warner Bros Discovery Polska&TVN;
  • Ireneusz Zyzański – konsultant, coach ICF PCC, autor i trener.

Spotkanie prowadziła: Magda Gera-Pikulska, HR Senior Director, mentorka biznesowa, wykładowczyni, Fundacja Liderek Biznesu.

• Jednym z wniosków, które najmocniej wybrzmiały podczas spotkania, jest wielkie znaczenie samoświadomości, dystansu oraz „pokory” w sytuacji zderzenia z zespołami zróżnicowanymi etnicznie i kulturowo. Szczególnie, gdy są to zespoły o odmiennej tradycji i historii niż ta, w której sami wzrastaliśmy.
  • Zanim podejmiemy działania, musimy poświęcić dużo czasu na obserwację, nie obawiać się zadawania – pozornie banalnych – pytań. To ustrzeże nas przed popełnieniem błędów, które trudno później naprawić. Dopiero po takiej wstępnej fazie można zacząć wyciągać wnioski i podejmować decyzje.
  • Paneliści zwracali też uwagę na działania i zachowania lidera, które tak wspierają zespół, by różnorodność i wewnętrzna odmienność kulturowa stanowiły jego atut.

Pojawiły się także inne, wyjątkowo istotne tematy, takie jak: wykluczenie kulturowe, kontekst kulturowy czy przemoc symboliczna.

Spotkanie grupy HR4Diversity było inspirujące, spójne i niewątpliwie motywujące. Skłaniało do poszerzania wiedzy w obszarze różnorodności etnicznych i kulturowych w środowisku pracy. Będziemy z dużą ciekawością nadal przyglądać się tej tematyce i zapraszać na kolejne tak wartościowe debaty.

W imieniu Fundacji Liderek Biznesu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział i zaangażowanie w tę istotną dyskusję