X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Różnorodni są wśród nas. Budowanie włączającej kultury pracy dla nas wszystkich
 
 

20 września odbyło się spotkanie grupy HR4Diversity. W gronie wybitnych ekspertek i ekspertów zajmujących się kwestią różnorodności i włączania dyskutowaliśmy na temat: "Różnorodni są wśród nas. Budowanie włączającej kultury pracy dla wszystkich"  Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i inspiracji dotyczących tworzenia bardziej inkluzywnych i różnorodnych środowisk pracy, którymi podzielili się z nami: 

  • Szymon Martyniak-Barański, psycholog i psychoterapeuta, lider programów DEI
  • Ewa Sobiech menedżerka ds. zaangażowania pracowników, inkluzywności oraz różnorodności, Philip Morris
  • Danuta Sowińska dyplomowana suicydolożka, trenerka antydyskryminacyjna, założycielka i prezeska Fundacji Diversity.pl
  • Anna Woźniak CESA Regional Talent Attraction & Aqcuisition Leader EY, mentorka biznesowa 

Spotkanie prowadziła: Magda Gera-Pikulska, HR Senior Director, mentorka biznesowa, wykładowczyni, Fundacja Liderek Biznesu.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział i zaangażowanie w tę ważną dyskusję.

Pierwszym wnioskiem, który pojawił się podczas dyskusji, było przekonanie, że różnorodność jest faktem, ale włączenie - wyborem. Omawialiśmy to, co należy zrobić, aby ten wybór stał się rzeczywisty, autentyczny i przyniósł realne zmiany dla grup niedoreprezentowanych. Dyskutowaliśmy także o tym co organizacje mogą robić, żeby być wspierające oraz o tym, jak rozumieć różnorodność i stworzyć organizację, która jest naprawdę włączająca.

W trakcie spotkania podniesiono kilka kluczowych kwestii. Pierwszym krokiem to opracowanie strategii i uzyskanie zgody zarządu na działania związane z różnorodnością. Istotne są także audyty wewnętrzne, które pomagają zidentyfikować obszary do poprawy. Zaczynając od drobnych zmian, takich jak stosowanie języka inkluzywnego w procesach rekrutacji, dbając zarówno o feminatywy, jak i język niedyskryminujący osób starszych, organizacje mogą tworzyć bardziej przyjazne środowisko.

Ważnym aspektem jest również przygotowanie zespołów do aktywnego uczestnictwa w procesie zmiany. Wymaga to zaangażowania liderów, organizowania warsztatów i szkoleń, stosowania języka niestygmatyzującego oraz umiejętności reagowania na potrzeby osób neuroróżnorodnych czy społeczności LGBTQ+. Kluczowe jest oswajanie i edukowanie zespołów na temat stresu mniejszościowego wśród grup niedoreprezentowanych, ale również uwrażliwianie każdej z grup oraz przyznanie prawa do pomyłek.

Komunikacja odgrywa kluczową rolę w każdej zmianie społecznej, dlatego warto inicjować dziania oddolne - "bottom-up" i dzięki takim ruchom przekonywać zarządy oraz działy HR do aktywnego uczestnictwa w zmianie. Należy kłaść nacisk na empatię, opierając się na faktach, a także konsultować się z osobami, których to dotyczy, pytać się czego potrzebują i jak się czują w organizacji. Edukacja i akceptacja są kluczowe - tolerancja to zbyt mało – ponieważ celem powinno być miejsce pracy, gdzie każdy może się rozwijać i być doceniany.

Spotkanie grupy HR4Diversity było inspirujące i dostarczyło mnóstwo cennych wniosków. Jesteśmy zmotywowani, aby nadal podnosić tematy dotyczące różnorodności, inkluzywności wokół grup niedoreprezentowanych, aby organizacje mogły kontynuować pracę nad tworzeniem bardziej różnorodnych i włączających miejsc pracy, w których każdy pracownik może czuć się doceniany i szanowany.

 

« Powrót do listy wydarzeń