X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Spotkanie networkingowe X edycji Programu Mentoringowego na temat zdrowia psychicznego
 
 

29 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie stacjonarne w ramach X edycji Programu Mentoringowego. Tym razem tematem przewodnim było "Zdrowie psychiczne w świetle mentoringu. Dbając o siebie i innych". Wydarzenie było odpowiedzią na coraz bardziej aktualne i istotne wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym, które dotykają zarówno całe społeczeństwo, jak i środowisko biznesowe.

Spotkanie poprowadził Jacek Bełdowski, Opiekun Merytoryczny Programu, który moderował fascynującą dyskusję. W roli ekspertek wystąpiły Monika Bełdowska, psychoterapeutka, edukatorka, coach i facylitatorka oraz Katarzyna Parzuchowska-Trecz,  trenerka i edukatorka w obszarze zdrowia psychicznego, dzieląc się najnowszymi badaniami na temat zdrowia psychicznego Polek i Polaków. Ich prezentacje zwróciły uwagę na alarmujące dane  co 4 osoba w Polsce przeszła kryzys psychiczny (źródło EZOP, listopad 2021), a 23 osoby na 100 cierpią na depresję. Statystyki te obrazują skalę problemu, z jakim mierzymy się w dzisiejszych czasach.

Jednym z głównych obserwacji podczas spotkania był fakt, że większość z nas napotkała na swojej drodze osobę zmagającą się z kryzysem zdrowia psychicznego. W kontekście mentoringu jest to istotny temat, który wymaga zrozumienia i odpowiedniej reakcji. Dlatego też dyskusja toczyła się wokół tego, w jaki sposób Mentorki/Mentorzy mogą wspierać swoich podopiecznych w tym obszarze.

Podczas dyskusji, ekspertki zwróciły uwagę na kluczowe aspekty związane z dbaniem o dobrostan psychiczny, zarówno w kontekście Mentorek/Mentorów, jak i Mentees. Szczególnie wartościowym momentem było podzielenie się przez Katarzynę jej osobistą historią i doświadczeniem związanym z kryzysem psychicznym. To otworzyło drzwi do ponadgodzinnej dyskusji z uczestnikami spotkania.

Mentoring nie zastępuje psychoterapii, choć może mieć właściwości terapeutyczne – to jedno z ważniejszych wniosków wydarzenia. Mentorki/Mentorzy mierzą się z wyzwaniami związanymi z kryzysami swoich podopiecznych podczas procesu mentoringowego. W takich przypadkach istotne jest wyznaczenie granic, wysłuchanie drugiej osoby i wskazanie drogi do specjalisty, takiego jak psychiatra czy psychoterapeuta.

Spotkanie to pokazało, że choć Mentorki/Mentorzy nie są terapeutami to warto, aby wiedzieli jak pomóc w sytuacjach, gdy ktoś potrzebuje wsparcia w tym zakresie. Ważne jest również normalizowanie tematu kryzysu psychicznego oraz dostępności pomocy. Każda osoba borykająca się z problemami zdrowia psychicznego ma okresy remisji, a wsparcie w trudnych chwilach jest nieocenione.

Nasze spotkanie z gośćmi trwało ponad 2 godziny, wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczestników, którzy aktywnie zaangażowali się w rozmowy, dzieląc się swoimi refleksjami i doświadczeniami. To obrazuje, jak istotny jest ten temat w dzisiejszym społeczeństwie i jak ważną rolę odgrywa on w obszarze mentoringu.

 

 

« Powrót do listy wydarzeń