Wynagradzanie w czasach nieprzewidywalnych

W październiku grupa HR4Diversity zorganizowała spotkanie poświęcone tematowi "Wynagradzanie w czasach nieprzewidywalnych".

Firmy i działy HR stają w obliczu licznych wyzwań związanych z ustalaniem i utrzymaniem odpowiednich poziomów wynagrodzenia pracowników w trudnych i nieprzewidywalnych czasach gospodarczych. Dr Robert Mańkowski, ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, dzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym dostosowywania polityki wynagradzania do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Spotkanie odbyło się w atmosferze aktywnej wymiany pomysłów i owocnej dyskusji.

W trakcie panelu przeanalizowana poziom inflacji w Polsce. Podkreślona została konieczność świadomego monitorowania wskaźników inflacyjnych i ich wpływu na koszty życia pracowników.

Omawiano również sposoby dostosowywania systemów wynagradzania, zapewniających elastyczność i możliwość reakcji na zmieniającą się sytuację gospodarczą. Rozważano różne strategie, w tym zmienną premiową, wynagrodzenie oparte na wynikach oraz dostosowywanie wynagrodzeń w oparciu wskaźniki inflacyjne.

Uczestnicy rozważali również wprowadzenie alternatywnych form wynagradzania, takich jak udziały w zyskach firmy, benefity niemonetarne i programy motywacyjne, które mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie tradycyjnych form wynagradzania.

Podkreślono znaczenie transparentnej komunikacji z pracownikami w kontekście polityki wynagradzania. Nacisk położono na informowanie pracowników o aktualnej sytuacji gospodarczej, zmianach w systemach wynagradzania oraz strategiach podejmowanych przez firmę w odpowiedzi na wzrost inflacji.

Na zakończenie omówiono także środki, jakie działy HR mogą podjąć, aby wspomóc pracowników w obliczu rosnących kosztów życia, włączając w to programy szkoleniowe, wsparcia finansowe na cele mieszkaniowe oraz benefity zdrowotne jako dodatkowe elementy pakietu wynagrodzeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym i zaangażowanym uczestnikom tego wydarzenia. Naszym gościem był dr Robert Mańkowski, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego, ekspert z 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie zasobów ludzkich i autor książek.

Dyskusję wokół tematu prowadziły:

Agnieszka Maciejewska, członkini zarządu Fundacji Liderek Biznesu oraz dyrektorka people&culture w Discovery Polska.

Magda Gera-Pikulska, HR dyrektorka i mentorka biznesowa.