X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Nadużycia i pomówienia w miejscu pracy. Dwie strony tego samego medalu.
 
 

Styczniowe spotkanie grupy HR4Diversity, było poświęcone problemowi nadużyć i pomówień w miejscu pracy. Goście oraz eksperci debatowali na temat mobbingu zarówno od strony prawnej, psychologicznej, ale przede wszystkim procedur i ich wdrażania w działach HR.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:


Milenia Fidler, rektorka PWSFTiTV,
Marta Derlacz, prawniczka specjalizująca się w prawie pracy w Discovery Polska
Agnieszka Mościcka-Teske, psycholożka i psychoterapeutka z SWPS.


Spotkanie było prowadzone przez mentorkę biznesową i dyrektorkę HR, Magdę Gerę-Pikulską.


Jednym z najcenniejszych aspektów tego spotkania było doświadczenie, którym podzieliła się rektorka PWSFTviT, Milenia Fiedler. Opowiedziała ona o tym jak przeprowadziła szkołę przez kryzys związany się z aferą mobbingową. Podkreśliła przede wszystkim istotność reagowania i regularnego monitorowania sytuacji.  Bardzo ważne jest uwrażliwianie pracowników jak i samych studentów na sytuację, które wymagają reakcji. Jak sama podkreślała, najbardziej niepokojącym był fakt milczenia i braku jakichkolwiek sygnałów ze strony kadry.


Na spotkaniu omówiono również aspekty prawne związane z mobbingiem oraz prawa osób doświadczających mobbingu. Marta Derlacz, prawniczka, zaznaczyła, że zgłoszenia, procedury i regulacje są kluczowe z prawnego punktu widzenia. Jednak dzięki edukacji, szkoleniom, warsztatom i wartościom wewnątrz firmy takim jakim: szacunek, zaufanie i bezpieczeństwo można przeciwdziałać mobbingowi. 


Agnieszka Mościcka-Teske, psycholożka i terapeutka, zauważyła, że osoby doświadczające mobbingu doświadczają długotrwałego stresu, utraty wiary w siebie, wypalenia zawodowego i depresji. Przeciwdziałanie wymaga skoncentrowania się na komunikacji poprzez warsztaty, spotkania i regularne przypominanie o wartościach firmy, ponieważ przemoc trwa w milczeniu. Ważne jest również prowadzenie rozmów na temat tego, czym jest przemoc oraz jak język i narracja wpływają na kulturę organizacyjną. Prewencja odgrywa kluczową rolę, a regulacje prawne mają istotne znaczenie w zapobieganiu mobbingowi.


Spotkanie było bardzo angażujące, wiele z obecnych uczestników włączało się do dyskusji i dzieliło swoim doświadczeniami.  Wielowątkowa dyskusja z udziałem ekspertek z różnych dziedzin dostarczyła cennych spostrzeżeń, które mogą przyczynić się do budowy przyjaźniejszych i bezpieczniejszych środowisk pracy.

« Powrót do listy wydarzeń