X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Debata
 
 

Fundacja Liderek Biznesu wraz z Klubem Polska 2025+, działającym pod patronatem Związku Banków Polskich, oraz Programem Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, zorganizowała debatę „Sukcesja w polskich przedsiębiorstwach”.

Spotkanie odbyło się 3 września w Domu Bankowca w Warszawie.

Jako pierwsza wystąpiła Katarzyna Twarowska, prezeska Fundacji Liderek Biznesu, CEO Profilabu oraz dyrektorka w Dziale Audytu EY, Lider Rynku Nieruchomości w Dziale Audytu w regionie Europy Centralnej i Południowej. Zaprezentowała badania dotyczące sukcesji w firmach rodzinnych na świecie i w Polsce. Wynika z nich, że w około 30 % firm rodzinnych na świecie sukcesja przeprowadzana jest z powodzeniem. W Polsce jest to tylko około 10 % firm. Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat 90 % firm działających obecnie w naszym kraju albo zniknie z rynku, albo zostanie przejętych, na przykład przez konkurencję. Katarzyna Twarowska mówiła również o tym, co należy zrobić, aby firma odniosła sukces, podkreślając, jak ważne do osiągnięcia powodzenia jest uwzględnienie udziału kobiet na najwyższych stanowiskach.

Moderatorem dyskusji był Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, a o różnych aspektach sukcesji mówili również:

1.      Profesor Andrzej Blikle, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej A. Blikle Sp. z o.o.

2.      Ewa Voelkel-Krokowicz, Prezes Concordia Design

3.      Aleksander Kopestyński, Prezes Toyota Bielany

Ewa Voelkel-Krokowicz opowiadała m.in. o pracy w firmie rodzinnej, o wyzwaniach, które stoją przed sukcesorem, o genie przedsiębiorczości, naturalnym procesie sukcesji, ale też o tym, jak ważny okazał się w tym procesie coaching.

Aleksander Kopestyński opowiadał m.in. o własnych doświadczeniach w przejmowaniu rodzinnej firmy,, o sztuce znalezienia własnego stylu zarządzania, zwracał również uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą bezwarunkowa sukcesja.

Profesor Andrzej Blikle, mówił m.in. o definicji firmy rodzinnej, o mocnych stronach takiego biznesu, większej od innych zdolności przetrwania w trudnych czasach, w szczególności opierania się kryzysom. Opowiadał też o procesie sukcesji w kontekście poczucia odpowiedzialności przed przyszłymi pokoleniami.

Uczestnicy spotkania wyrazili opinię, że firmy rodzinne charakteryzują się dużą odpowiedzialnością społeczną, i są kontynuacją dawnego systemu wartości. Mówiono też o wsparciu dla firm przez Fundusze Europejskie i stwierdzono, że pomoc ta może być szansą, ale również ograniczeniem dla przedsiębiorczości.

Spotkanie w Klubie Polska 2025+ było kontynuacją tematu sukcesji w  organizacjach podjętego przez Fundację Liderek Biznesu i Program „Nowoczesne Zarządzenie Biznesem” w lutym bieżącego roku. 

 

          

 

          

« Powrót do listy wydarzeń