X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Prof. David Clutterbuck - guru europejskiej szkoły mentoringu w Polsce
 
 

Na zaproszenie Fundacji Liderek Biznesu przyjechał do Warszawy prof. David Clutterbuck, jeden z najbardziej znanych europejskich twórców współczesnego mentoringu. Autor ponad 50 książek i współzałożyciel Europejskiej Rady Mentoringu i Coachingu.

David Clutterbuck spotkał się z Mentorkami, działającymi w ramach Programu Mentoringowego Fundacji. Rozmowa, mająca charakter sesji superwizyjnej dla Mentorek, dotyczyła codziennych problemów mentoringu - skąd Mentorki mają wiedzieć, że spotkania są owocne dla nich samych oraz dla Mentees, jakie należy stawiać im wyzwania, czy kobiety są lepszymi czy gorszymi mentorami od mężczyzn. Zdaniem prof. Clutterbuck'a mężczyźni-mentorzy koncentrują się przede wszystkim na rozwijaniu kariery zawodowej swoich mentee, podczas gdy kobiety-mentorki pomagają rozwijać swoim podopiecznym nie tylko twarde umiejętności, ale także emocje.

David Clutterbuck przypomniał też 4 elementy sukcesu: pieniądze, status społeczny i zawodowy, satysfakcja z pracy oraz równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym. Zaproponujcie swoim mentee - poradził - by w skali od 1-10 powiedzieli, jak ważne były dla nich poszczególne elementy 10 lat temu i jak ważne będą za 10 lat. To świetne ćwiczenie, dodał.

Mentoring, jego historia, rola kobiet oraz różnorodność w firmach były przedmiotem wykładu profesora Clutterbuck'a w Miasteczku Orange. Mentoring - mówił - to wykorzystywanie mądrości mentora, by rozwijać drugą osobę. Mądrość to, jego zdaniem, najważniejsza cecha prawdziwego lidera.

Według profesora żadna organizacja nie może się rozwijać, jeśli nie ma zróżnicowanego kierownictwa. Wiele organizacji nadal nie rozumie, że źródłem rozwoju, kreatywności i innowacji jest prawdziwa różnorodność kadry zarządzającej - pod względem płci, wieku, kultury czy religii. Opowiedział więc anegdotę, jak szefowa HR w globalnej firmie, z siedzibą w Szwajcarii, będąca jedyną kobietą w 50-osobowej kadrze kierowniczej, zwróciła kiedyś uwagę na brak różnorodności. Ależ - odpowiedział jej jeden z członków zarządu - jesteśmy bardzo zróżnicowani. Nasi menedżerowie pochodzą przecież z różnych dzielnic Zurychu.

Dużą częścią wykładu były także kwestie sukcesji, awansów oraz roli kobiet w zarządzaniu organizacjami. Prof. Clutterbuck przytaczał najnowsze badania, które wyraźnie pokazują, że organizacje z większą liczbą kobiet w kadrze zarządzającej są efektywniejsze i mają o wiele większe szanse na rozwój, ponieważ lepiej rozumieją rynki, na których działają.

Plik z wykładem prof. Davida Clutterbucka znajduje się tutaj.

 

 

« Powrót do listy wydarzeń