13. Śniadanie z Liderką - Pani Ewa Paga - Prezes Zarządu Fundacji im. Lesława A. Pagi

Razem z Ewą Pagą, założycielką i prezesem Fundacji im. Lesława A. Pagi, podczas Śniadania z Liderką, dyskutowano o tym, jak stawiać czoła wyzwaniom i jednoczyć ludzi wokół wspólnej idei. Fundacja Lesława A. Pagi działa na polskim rynku kapitałowym realizując projekty szkoleniowo-edukacyjne dla studentów oraz absolwentów uczelni wyższych w Polsce, a także dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Powstała po śmierci Lesława A. Pagi, twórcy i pierwszego prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Na początku fundacja miała przyznawać jedną nagrodę i jedno stypendium – mówiła Ewa Paga. Ale uznałam, że to zdecydowanie za mało. Chciałam fundacji, która będzie uczyć młodych ludzi prawdziwej pracy. Przy okazji chciałam pokazać ludziom biznesu, jak się robi fundację, chociaż – przyznała – na początku nie miałam pojęcia ani o rynku kapitałowym ani o prowadzeniu fundacji. Na szczęście nazwisko męża otwierało wszystkie drzwi – dodała.

Z wykształcenia jest stomatologiem i przez wiele lat pracowała jako dentysta prowadząc prywatny gabinet. Opowiadała, jak jej życie zmieniły poważne kłopoty zdrowotne, najpierw jej, a potem męża.

Pokolenie Y, z którym Ewa Paga pracuje na co dzień, ma – jej zdaniem – swoje ambicje i marzenia. To nie są banalni ludzie, ale jednocześnie brakuje im zwykłej kindersztuby i nie umieją pracować w zespole - mówiła. Dlatego fundacja, poza twardymi umiejętnościami, stawia także na szkolenia z miękkich kompetencji.

W fundacji pracują prawie wyłącznie kobiety, bo to one, twierdziła Ewa Paga, mają więcej cierpliwości, są bardziej drobiazgowe, a jednocześnie potrafią realizować kilka zadań jednocześnie. Takiej pasji, determinacji, konsekwencji i odpowiedzialności mężczyźni nie mają. Praca z kobietami wnosi dużo radości i spontaniczności, a także otwartości na drugiego człowieka, dodała. Podkreślała także, że dla kobiet praca jest niezwykle ważna, ponieważ daje poczucie niezależności i często jest panaceum na wszystkie problemy.

Jej zdaniem powoli upadają stereotypy dotyczące roli i pozycji kobiet w społeczeństwie. Ale przyznała, że nie udało się zrealizować programu, w którym byłaby równa liczba dziewcząt i chłopców. Dziewczęta się boją, uważają się za gorsze od kolegów, dodała.

Projekty realizowane przez Fundację im. Lesława A. Pagi są elitarne – w każdym bierze udział maksymalnie 30 osób. Po kilkunastu latach Fundacja ma już ponad 800 alumnów, a partnerami są największe polskie firmy.