X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Spotkanie "Śniadanie z Liderką", 12 lutego 2019 r.
 
 

Na śniadaniu z liderką 12 lutego gościem była dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, profesor PAN. Spotkanie prowadziła Agnieszka Maciejewska, prezes Fundacji Liderek Biznesu.

Agnieszka Pawlak jest lekarzem kardiologiem, naukowcem, badaczem, wykładowcą i szefową. Łączy wiele ról zawodowych i stara się zachować między nimi równowagę. Równowaga i harmonia wydają się być jej dewizą. Do pracy podchodzi z uważnością i szacunkiem do pacjenta. Jest lekarzem, który widzi człowieka w sposób holistyczny, jej głównym zadaniem jest pomóc człowiekowi, a nie tylko wyleczyć chorobę.

Jest zaangażowana w ideę profilaktyki niewydolności serca, gdyż – jak twierdzi – wzrastająca co roku liczba tym spowodowanych zgonów przestaje dotyczyć jedynie lekarzy i chorych pacjentów, ale staje się problemem społecznym. Dlatego niezwykle ważna jest promocja aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, profilaktyki i leczenia innych chorób, jak np. cukrzyca.

Największą fascynacją zawodową Agnieszki Pawlak są badania nad zapaleniem mięśnia sercowego. Wciąż niewiele wiadomo o wirusach będących przyczyną tej choroby, a każdy przypadek jest inny. Niestety poważne przypadki dotykają najczęściej ludzi młodych. Holistyczne podejście wymaga nie tylko wyjaśnienia przyczyny, ale także wsparcia psychologicznego. Agnieszka Pawlak uważa, że w czasach, kiedy lekarz ma mało czasu dla pacjentów, zapewnienie takiego wsparcia jest bardzo trudne. Dlatego walczy o czas i udało jej się wynegocjować 30-minutowe wizyty w prywatnej klinice. Oznacza to mniejszą liczbę pacjentów, ale umożliwia rzetelną diagnostykę i rozmowę z pacjentem.

Bycie w zgodzie ze sobą jest dla Agnieszki Pawlak ważną wartością. Zapytana o sukces odpowiedziała, że praca jest realizacją pasji, ale nie w sprzeczności ze sobą. Zajmuje to czasem więcej czasu, ale jest sukcesem na własnych zasadach, powiedziała. Uważa, że sukces osiągają ci, którzy wiedzą, co chcą osiągnąć. Ona już w szkole podstawowej wiedziała, że chce być lekarzem. Na studiach angażowała się w pracę w kołach naukowych, otrzymała staż na Columbia University. Doktorat z niewydolności serca obroniła na prestiżowej uczelni w Zurichu.

Mając dostęp do ludzi tworzących światową kardiologię wie, że polska kardiologia nie ma się czego wstydzić. Ubolewa, że tak mało wiemy o osiągnięciach, jak np. o tym, że Polacy są pomysłodawcami całodobowych dyżurów kardiologicznych. Na swojej drodze zawodowej spotkała wielu mentorów, których ceni za zadawanie trudnych pytań. Sama przyznaje, że jest inspiracją dla młodszych koleżanek, które doceniają rezultaty jej pracy.

Oczywiście nie zabrakło pytań związanych z profilaktyką zdrowotną, więc serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zwiększeniem świadomości i wiedzy w zakresie ochrony zdrowia na Dzień Świadomości Niewydolności Serca, który przypada 16 czerwca.

JN

fot. Katarzyna Rainka

 

 

 

« Powrót do listy wydarzeń