X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Debata SUKCESJA W ORGANIZACJACH
 
 

Razem ze Związkiem Banków Polskich Fundacja Liderek Biznesu zorganizowała debatę "Sukcesja w organizacjach. Formalno-prawne, organizacyjne i merytoryczne uwarunkowania". Urszula Wiśniewska, z Programu Związku Banków Polskich - Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, przedstawiła podstawowe informacje dotyczące problemu sukcesji. Właściciele 70% firm rodzinnych w Polsce deklarują, że są na etapie myślenia o sukcesji i rozważania, co dalej, ale nie podejmują żadnych działań. Na świecie w ok. 30% takich firm sukcesja jest przeprowadzana z powodzeniem. W Polsce tylko w 10% następcy przejmują i dalej prowadzą biznes. W USA ponad 30% firm rodzinnych przechodzi na kolejne pokolenie. Średnio firma pozostaje w posiadaniu rodziny przez 78 lat. Zdaniem Wiśniewskiej najpoważniejszą barierą jest mylne przekonanie przedsiębiorców o ich „nieśmiertelności”.

O tym, że plan sukcesji, nie tylko firm rodzinnych, musi być przygotowany dyskutowali:

1.     Barbara Sissons, Członek Zarządu, Totalizator Sportowy S.A. oraz Członek Zarządu, Fundacja Liderek Biznesu

2.     Katarzyna Zajdel-Kurowska, Członek Zarządu, Narodowy Bank Polski

3.     Małgorzata Mateńko, Prezes Zarządu, RUCH  Centrum Usług Wspólnych

4.     Edward Stanoch, Partner, European Talent Market Leader, Aon Hewitt

5.     Katarzyna Twarowska, Prezes Zarządi Fundacji Liderek Biznesu i Dyrektor w Dziale Audytu EY.

Zarówno Katarzyna Zajdel-Kurowska, jak i Barbara Sissons podkreślały, że niezależnie od uwarunkowań prawnych ich organizacji, obie instytucje posiadają plan sukcesji, który obejmuje niższe stanowiska kierownicze. Małgorzata Mateńko opowiedziała o transformacji, jaką przechodziła jej firma po prywatyzacji. Katarzyna Twarowska mówiła z kolei o procesie sukcesji, który miał miejsce w EY.

Wszyscy rozmówcy zgodzili się, że każda firma powinna odpowiednio zarządzać talentami, a strategia sukcesji to kluczowy element ciągłości biznesu. Zdaniem Twarowskiej liderzy musza poszukiwać talentów także poza stereotypowymi grupami, a według Sissons konieczna jest zmiana świadomości decydentów, że różnorodność w zarządach firm jest bardzo ważna. 

« Powrót do listy wydarzeń