Śniadanie z Liderką Teresą Sienkiewicz, Dyrektorem Finansowym Top Farms

Bohaterką kolejnego poznańskiego Śniadania z Liderką była Teresa Sienkiewicz, dyrektor finansowy Top Farms Group, wieloletni członek zarządów międzynarodowych firm z sektora m.in.: maszynowego i spożywczego.

Teresa Sienkiewicz opowiedziała o swoim 25-letnim doświadczeniu zawodowym, a także o powrocie do korzeni - czyli roli dyrektora finansowego. Finanse są moją pasja, mówiła. Przypomniała też czasy transformacji ustrojowej Polski, kiedy zmieniały się regulacje prawne. Pracowałam wtedy, powiedziała, w sektorach, które się gwałtownie rozwijały, a inspirację czerpałam od nieżyjącej już Zyty Gilowskiej, której byłam studentką na KUL.

Pierwszym miejscem pracy Sienkiewicz było Lamborghini. Jak mówiła, to doświadczenie ukształtowało ją na całe życie. Branża przemysłowa, metalowa czy cukiernicza to męski świat. Kiedy pierwszy raz została dyrektorem finansowym firmy, jej włoscy właściciele mieli problem z zaakceptowaniem kobiety na takim stanowisku. Opowiadała też o swoich porażkach, które - jej zdaniem - z perspektywy czasu nie są takie straszne, a pozwoliły wiele się nauczyć. Istotnym elementem w karierze zawodowej była także znajomość języków obcych.

Według Sienkiewicz daje się połączyć życie zawodowe z prywatnym, choć najtrudniejszym momentem było pojawienie się dzieci. Dużo ograniczeń jest w naszych głowach, mówiła, a wszystko jest tylko kwestią dobrej organizacji. Trzeba wierzyć we własne siły, dodała.

Na koniec Teresa Sienkiewicz opowiedziała o ostatnim przedsięwzięciu. Postanowiła wziąć udział w konkursie, w którym wygrana daje prawo uczestnictwa w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Brazylii jako wsparcie dla sportowców. Znajomi i rodzina żartowali z tego pomysłu, ale kiedy przechodziła przez kolejne etapy, rywalizując z ludźmi z całego świata, i finalnie została wybrana, wszyscy jej gratulowali. Jeśli jesteśmy zdeterminowane i ciekawe świata, mówiła, możemy osiągnąć to, co chcemy.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Maciejewska, członek zarządu Fundacji Liderek Biznesu oraz Dyrektor Personalny EY. Przedstawiła działania Fundacji w 2016 roku, w tym właśnie rozpoczynającą się, trzecią edycję programu mentoringowego. Relacjonowała też postęp prac nad raportem „Kobiety we Władzach Spółek Giełdowych w Polsce: Wezwanie do zmiany”.