16. Śniadanie z Liderką w Poznaniu - Joanną Schmidt - Kanclerz Collegium da Vinci.

Pierwsze po wakacjach „Spotkanie  z liderką”, które tym razem odbyło się w Poznaniu, rozpoczęła Katarzyna Twarowska, Prezeska Fundacji Liderek Biznesu. Przedstawiła zebranym bieżące działania Fundacji, jak również założenia programu mentoringowego, jako przykład dając jego obecną, warszawską edycję. Zapowiedziała też na marzec 2016 r. rozpoczęcie bliźniaczego programu w Poznaniu.

Następnie głos zabrała Joanna Schmidt, bohaterka spotkania, Kanclerz Collegium Da Vinci w Poznaniu. Opowiadała o wyzwaniach i przeszkodach, na jakie natknęła się, zarządzając wyższą uczelnią. Podkreśliła, jak duży wpływ na jej sukces miały doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego, oraz pozytywna motywacja, która dała jej ogromną wiarę w siebie i poczucie, że może realizować swoje marzenia i cele zawodowe. Zdaniem Joanny właśnie to jest pierwszym warunkiem osiągnięcia sukcesu.

Dewizą, która towarzyszy jej przez całe życie, jest „think outside the box”. Zgodnie z nią zawsze stara się patrzeć na problemy z niecodziennej perspektywy. Pomaga jej to znajdować właściwe rozwiązania.

Marzeniem Joanny jest zmienić polską edukację. Jej zdaniem zbyt wiele prowadzonych badań ląduje w szufladzie, dlatego stara się połączyć przedsiębiorców i naukowców. Oba te środowiska powinny działać razem, dla wspólnego dobra, inspirować się i czerpać z tego wzajemne korzyści. W tym celu uczelnie powinny zacząć funkcjonować jak normalne przedsiębiorstwa. Według niej Polacy, w porównaniu z innymi nacjami, są niezwykle dobrze wykształceni i szybko dostosowują się do zmieniających się okoliczności, natomiast dość słabo wypadają, jeśli chodzi o umiejętności przywódcze. Posiadamy rozległą wiedzę bazową, co pozwala nam z łatwością odnaleźć się w nowym otoczeniu, mamy natomiast problem jak ją „sprzedać”. Obca jest nam idea „ Lifelong learning” – nauki przez całe życie. Edukacja szkolna to dopiero początek, żeby dotrzymać kroku zmieniającemu się światu, powinniśmy stale uczyć się i rozwijać.

Joanna Schmidt mówiła również o tym, jak ważne jest wsparcie, udzielane kobietom przez inne kobiety. Zachęcała zebrane do wspólnego działania na rynku lokalnym, w Poznaniu.

W drugiej części spotkania uczestniczki wzięły udział w interaktywnym wykładzie Kingi Mann, trenerki, coacha i konsultantki HR, wykładającej również w Collegium Da Vinci. Opowiadała ona zebranym, w jaki sposób styl pracy wpływa na jej efektywność.  Podkreślała, jak bardzo świadomość siebie, wrażliwość na drugiego człowieka i zrozumienie zachowania innych pozwala nam być skutecznym i budować swoją wewnętrzną siłę w myśl dewizy, że „ życie nie polega na poszukiwaniu siebie, ale na tworzeniu siebie.”.