X
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Regulamin serwisu.
         
PL | EN    KONTAKT
 
 
 
 
Podsumowanie pierwszego wydarzenia - Leading Women Network, 21 marca 2019
 
 

Leading Women Network to nasza nowa inicjatywa, którą kierujemy do absolwentek programu rozwojowego Leading Women. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „lifelong learnig”, które za sprawą uczestniczek rozmowy poprowadzonej przez Agnieszkę Bilińską, wywołało wartką dyskusję i wiele refleksji dotyczących kompetencji przyszłości oraz kształtowania ścieżki zawodowej.

Nie mogło być inaczej skoro w panelu zasiadły Joanna Pruszyńska, założycielka CodersTrust i inicjatorka projektu Znane Ekspertki, Monika Kielak–Łokietek, dyrektor HR w firmie Shell oraz Agnieszka Maciejewska, dyrektor HR w firmie EY i prezes Fundacji Liderek Biznesu.

Wszystkie panelistki zgodziły się, że trend lifelong learning jest dla nas ogromną szansą bowiem zdobywanie kwalifikacji, a nawet zmiana zawodu czynią nas atrakcyjnymi na rynku pracownika. Jakie zatem kompetencje warto zdobywać? Agnieszka Maciejewska wskazała najważniejsze z nich:

  • Wykorzystywanie informacji z różnych źródeł
  • Umiejętność uczenia się i innowacyjność
  • Rozumienie różnych perspektyw i empatia

Jednocześnie podkreśliła, że tak samo cenne jak zdobywanie nowych kompetencji będzie oduczanie się tego co już wiemy. Jeśli nie zadbamy o swoje kwalifikacje lub przegapimy moment na zmianę zawodu może spotkać nas przykra niespodzianka. Jak zauważyła Joanna Pruszyńska 800 mln. pracujących obecnie ludzi jest zagrożona automatyzacją, z czego 6, 6 mln w Polsce.  Co więcej, w pierwszej kolejności automatyzacja wprowadzana jest w bankowości, w której pracuje aż 80% kobiet. Zatem lifelong learning i zdobywanie nowych umiejętności jest dla kobiet jedyną szansą na pozostanie w grze. Jaką przyjąć na nią strategię? Na pewno warto postawić na nowe technologie bowiem 90% zawodów w przyszłości będzie wymagało umiejętności programistycznych. O ile 20 lat temu o naszej atrakcyjności zawodowej decydowała głownie znajomość języka angielskiego, w przyszłości decydować może znajomość programowania. Nie skreślajmy tej opcji, nawet jeśli myślimy o sobie jako o humanistach. Nie mamy wpływu na zmiany jakie zachodzą w technologii, biznesie, społeczeństwie, dlatego tym bardziej musimy skoncentrować się na sobie i swoich kompetencjach – powiedziała Monika Kielak – Łokietek. Trudno się z tym nie zgodzić, podobnie jak ze zdaniem David’a Bowie, które przywołała Joanna Pruszyńska: przyszłość należy do tych, którzy słyszą jej nadejście.

 

 

« Powrót do listy wydarzeń