Debata Fundacji Liderek Biznesu podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie przedstawiłyśmy wyniki naszego tegorocznego badania. Prezes Fundacji Agnieszka Maciejewska opowiedziała o wynikach badania przeprowadzonego przez Kantar Millword Brown na zlecenie Fundacji "Za mało kobiet w zarządach. Dlaczego nic się nie zmienia?"

W dyskusji, którą moderował Jan Krzysztof Bielecki, udział wzięli:

• Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
  • Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu
  • Iwona Kozera, Fundator Fundacji Liderek Biznesu, Partner EY, Lider Doradztwa Biznesowego w CSE
  • Małgorzata O’Shaughnessy, Dyrektor Zarządzający Visa Europe
  • Kinga Piecuch, Prezes Zarządu SAP Polska

Iwona Kozera podkreślała, że głównym powodem braku kobiet na najwyższych stanowiskach są przede wszystkim stereotypy. Mężczyźni boją się, że kobiety nie będą w stanie pogodzić obu ról – rodzinnej i zawodowej, powiedziała. Z drugiej strony, zdaniem Kozery przeszkodą jest obawa kobiet przed większym poziomem stresu. Kozera dodała też, że w wielu krajach europejskich sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. "To nie jest tak, że jesteśmy czarną owcą," mówiła. Podkreśliła, że wiele krajów europejskich wprowadziło albo regulacje dążące do zwiększenia liczby kobiet w radach nadzorczych, albo wprowadziły pewne aspiracyjne cele. To samo zrobiły duże, międzynarodowe organizacje i korporacje.

Według Małgorzaty O’Shounessy kobiety niesłusznie postrzegają mężczyzn jako lepszych od siebie. Natomiast Kinga Piecuch nie zgodziła się z opinią, że kobiety, które już są w zarządach firm, upodabniają się do mężczyzn. "Przedsiębiorczość, odwaga i charyzma to cechy dobrego lidera, niezależne od płci," dodała.

Tymczasem Jacek Karnowski był zdania, że niezależnie od postawy samych kobiet, bez odpowiednich regulacji prawnych nie będzie większej liczby kobiet na najwyższych stanowiskach w biznesie.