8. Śniadanie z Liderką - Iwona Kozera, fundatorka Fundacji Liderek Biznesu

Ostatnie tegoroczne Śniadanie z Liderką to spotkanie z założycielką Fundacji Liderek Biznesu Iwoną Kozerą, Partnerem EY i Liderem Grupy Rynków Finansowych w Regionie Europy Centralnej i Południowej. Iwona opowiadała swoją historię zawodową oraz historię powstania Fundacji. Przez wiele lat w ogóle nie dostrzegałam problemu, mówiła. Dopiero młode menedżerki otworzyły mi oczy. Okazało się, że w EY pracę zaczyna więcej kobiet niż mężczyzn, ale na wyższych stanowiskach te proporcje ulegają zmianie, opowiadała.

Jedna z niewielu kobiet na wysokim stanowisku w EY, Katarzyna Twarowska, Prezes Fundacji i Dyrektor w Audycie EY, Lider Assurance Grupy Nieruchomości w Regionie Europy Centralnej i Południowej, już prowadziła w firmie wiele działań na rzecz zwiększania różnorodności w biznesie i wspierania kobiet współpracując z innymi kobietami z biznesu. I tak powstał pomysł, żeby się zorganizować i działać wspólnie na rzecz partnerstwa kobiet w biznesie, mówiła Kozera. Celem  Fundacji jest z jednej strony uświadamianie biznesu, że zróżnicowane zarządy oznaczają lepsze wyniki finansowe, a z drugiej - uświadamianie kobiet, że powinny brać udział w rywalizacji i sięgać po najwyższe stanowiska. Często same się wycofujemy, mówiła Kozera, bo się po prostu boimy.

Zdaniem Kozery decydując się na karierę zawodową trzeba pamiętać, że ma ona swoją cenę. Nie da się jednocześnie dużo pracować i prowadzić idealny dom, mówiła. Dlatego trzeba określić priorytety, zarówno w pracy, jak i w domu. Kobiety muszą nauczyć się asertywności i odmawiać wykonywania zadań, które ich nie rozwijają.

W trakcie spotkania prezes Fundacji Katarzyna Twarowska ogłosiła też nabór do nowej edycji programu mentoringowego. W tym roku w programie wzięło udział 27 Mentorów, którzy pracowali ze swoimi podopiecznymi (mentee). Program okazał się sukcesem, dlatego startujemy z kolejną edycją już w marcu, mówiła.

Wiecej o programie mentoringowym fundacji Liderek Biznesu można dowiedzieć się tutaj.

Ponieważ spotkanie odbyło się w restauracji Mielżyński, więc na koniec Robert Mielżyński opowiedział  o winach oraz o kobietach w światowej produkcji wina.